INTERVIEW: fotograf Greg Schmigel - street fotograf a zakládající člen Mobile Photo Group

Doufám, že jste strávili velkou většinu právě uplynulého víkendu kreativně a s lidmi, které máte rádi a dnes vás s radostí vítám u našeho dalšího rozhovoru s úžasně talentovaným fotografem. Mnozí jej považují za průkopníka v oblasti mobilní fotografie a někteří jej označují za iPhoneografa. On se však cítí být street fotografem a nejen o tom bude i dnešní rozhovor.

greg-schmigel-street-photography-fotograf-fotografie-odcloneno-rozhovor-p.jpg

GREG SCHMIGEL je street fotografem i zakládajícím členem mezinárodního seskupení mobilních fotografů zvané Mobile Photo Group. Ke zhmotnění své vize a dokumentování úžasných a neopakovatelných momentů na ulici si tedy zvolil, v porovnání s jinými fotografy, relativně jednoduchý nástroj, který máme dnes každý v kapse, a třebaže se nepovažuje za iPhoneografa, jeho fotoaparátem je právě iPhone, s jehož pomocí tvoří úžasné a často dechberoucí fotografie.

Jak bys sám sebe popsal jako fotografa?

Nevím, jestli bych se popsal jako fotografa. Já prostě rád fotografuji. Když se někdo označí fotografem nebo fotografkou, je to pro mě známka toho, že je to jejich zaměstnání. Já se však fotografováním neživím a prostě raději fotím, protože je to moje vášeň. Pokud bych musel fotit profesionálně, asi bych nechtěl fotografovat.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses vydal dokumentovat život v ulicích?

Fotografovaní a tvorbu druhých fotografů jsem vždy obdivoval, nicméně sám jsem se focením nezačal zabývat vážněji dříve než v roce 2009. Fotil jsem pak sportovní utkání na nedaleké střední škole a po dvou letech mě jeden můj kamarád, profesionální fotožurnalista, ukázal svět street fotografie.

Kdo, nebo jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivnili?

Nacházím inspiraci ve starých klasických mistrech street fotografování jako byl Cartier-Bresson, Frank, Doisneau, Erwitt, Evans, Arbus a mnoho dalších. Nicméně jsem ovlivněn a hluboce inspirován i mými kolegy - mobilními fotografy jako je Clay BenskinTravis JensenJordan Cortese a August & Ona Liu, kteří také patří do Mobile Photo Group a inspiruje mě i moje žena Suzy (@suzyschmigel), která se také pustila do street fotografování přibližně před rokem.

Proč sis vlastně zvolil mobilní telefon jako svůj primární fotoaparát?

Upřímně, iPhone jsem si nezvolil rovnou. Byl to spíš proces postupného osmělování se s využíváním mobilního zařízení pro tvorbu fotografií. Před tím, než jsem přešel k focení s mobilem kompletně, jsem fotil s různými digitálními zrcadlovkami a kompakty, avšak jak jsem používal iPhone k focení stále více a více a mé ostatní fotografické přístroje se brzy vytratily z obrazu.

Co máš na street photography nejraději?

Jak vždycky říkám, na focení street je něco velmi unikátního a speciálního. Zachytit chvilkový záblesk života resp. momentu, který se nikdy nebude opakovat, je skvělý pocit dodávající člověku sílu. Je to skoro jako kdybychom dostali příležitost dokumentovat svět a zastavovat čas vždy jen na zlomek vteřiny. A tento koncept mě vždy zajímal. Možná za 100 let někdo uvidí naše fotografie a bude mít možnost vidět přesné životní interakce na veřejnosti, na ulici. Myslím, že hlavně proto mě v minulosti street fotografie přitahovaly. Jsem schopen sedět a dlouhé hodiny či dny, studovat tyto fotografie, objevovat detaily, jež obsahují, a z nadhledu si všímat těch nejmenších věcí.

Na co by si měl dál fotograf pozor, když se zabývá street photography?

To záleží na tom, co máme pojmem street photography na mysli, protože každý k tomu může přistupovat jinak. Můj přístup je relativně jednoduchý a někdy poněkud neortodoxní - preferuji fotografování za chodu, splynutí s davem a jsem rád součástí scény, kterou fotografuji, aniž bych ji nějak narušoval. Myslím, že Cartier-Bresson toto uměl velmi dobře a možná dokonce nejlépe - když proplouval mezi svými subjekty a zachycoval drobné utržky života, jež viděl. Také si myslím, že je pro fotografa důležité najít si vlastní “zónu”, když dělá street fotky. Mám tím na mysli stav, kdy jeho oči, mysl a srdce jsou synchronizované při tvorbě každé fotografie. Když “vidíš fotku”, víš, že je čas bez zbytečného přemýšlení zmáčknout spoušť. V takové “zóně” je skvělé být, ale někdy může být frustrující, když ji fotograf nemůže najít. Do ničeho se však nenuťte a nechte tomu volny průběh - někdy přijde, jindy ne.

Změnilo street focení tvůj náhled na svět, jenž tě oblopuje?

Absolutně. Vlastně mnoho z mých kolegů sdílí podobný názor. Často, když jsme pryč z domu, ale ne abychom fotografovali, vidíme kolem sebe situace jako fotografie. A to je čas, kdy se právě naše radost z fotografování s iPhonem projevuje, protože jej máme v kapse pořád s sebou a každou takovou fotku můžeme zachytit.

Stalo se ti někdy, že by ses při focení na ulici dostal do konfliktu s kolemjdoucím?

Užívám si svého rovného podílu zajímavých pohledů od ostatních lidí na ulici, ale nikdy jsem nebyl přímo konfrontován.

Někteří fotografové u každé své fotografie vypráví, co se na ní děje. Je podle tebe takový příběh důležitým aspektem každé street fotografie?

Pro mě? Ne. Myslím, že různí fotografové na to mají různé názory, například někteří z mých nejbližších kolegů ze světa mobilní fotografie považují vyprávění za důležité. Ale každý z nás k tomu máme vlastní přístup. Já osobně silně věřím v to, co Garry Winogrand jednou řekl: “Fotografie neobsahují vyprávění, ukazují pouze světlo na povrchu.” Jinými slovy, z mého pohledu mé fotografie sami o sobě neříkají žádné příběhy. Až člověk, který se na ně podívá, si ve své mysli vytvoří příběh vlastní. Myslím, že bych mohl přidat popis ke každému snímku, kde bych detailně vylíčil, co se v době stisknutí spouště dělo, ale raději bych nechal na každém z diváků, aby si vytvořil příběh svůj. To dělá podle mě fotku zajímavou.

Co by měl fotograf dělat, aby si focení na ulici užil bez zbytečných problémů?

Myslím, že je velmi důležité, abys respektoval své subjekty. Dával na sebe pozor, protože nikdy nevíš, jak kdo zareaguje a znal svá práva při focení na ulici. Neznamená to však, že bys je měl agresivně vynucovat.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete jeho webu justwhatisee.com a na flickru: http://www.flickr.com/photos/50721844@N03/ 

© Copyright Greg Schmigel 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.