Jak mi černobílý fotoaparát pomohl k lepším barevným fotografiím

zdroj: wikimedia.org

Z mých zkušeností vyplývá, že většina z nás, když jsme začínali vážněji fotografovat jsme se více méně automaticky pustili do fotografování v barvě, občas převedli nějaký ten snímek do B&W či občas koupili černobílý film. Vidět barevně je pro nás přirozené, a tak nám na barevném focení nepřijde nic divného. Ne všichni však tvoříme dechberoucí barevné fotografie a mnohé fotky, které prezentujeme by zasloužily konverzi do černobíla. Jak ale se v barevném focení zlepšit?

S focením neobyčejných barevných fotografií je to v podstatě stejné jako s focení krásného světla. Je třeba se po něm dívat a všímat si, jaké elementy jej ovlivňují. Před několika týdny jsem započal malý experiment, který, třebaže nebyl původně určen ke studiu barvy, mě přivedl k zajímavému kreatvnímu cvičení. Měl jsem v úmyslu omezit se pouze na fotografování černobíle. Nakoupil jsem tedy brašnu plnou černobílých svitků, dedikoval svému mini-černobílému-projektu středoformátový fotoaparát a za poslední týden nesáhl na nic jiného, než právě na tento "černobílý fotoaparát", jenž jsem po několik dní, aniž bych si to zprvu uvědomil, bral do míst plných pestrých barev.

Řeknu vám přátelé a kamarádky, po několika hodinách místo abych pouze sledoval kvalitu světla, soustředil se na své subjekty, vhodně volil perspektivu i kompozici a fotil tak, jak by zkušený černobílý fotograf měl, začal jsem všude kolem sebe vidět barvy, jejich různé kombinace a čas od času jsem si i povzdychl: "Že já chytrák jsem si nevzal do takového místa radši barevný film…"

Nakonec jsem ale vydržel a žádnou Portru či jiný barevný film nekoupil a svůj mini-experiment dokončil. Sice jsem dospěl k jiným výsledkům, než jsem čekal, neb jsem se chtěl zdokonalit se ve vidění světla. Jsem však rád, že z černobílého focení jsem lépe začal vidět barvu a když už jsem byl u barvy, vzal jsem své hrátky s jejími kombinacemi ještě o trochu dál. Pustil jsem se do studia Henri Matisse a jeho kolegů, občasných procházek do přírody a také jsem z webu stáhl a vytiskl barevný kruh, jenž jsem si vystavil vedle svého monitoru, abych jej měl stále na očích.
 
Prozatím musím konstatovat, že výsledky jsou dobré a pokud si pamatujete na den, kdy jste začali vidět světlo, opravdu vidět barvu a její různé variace a kombinace, které najednou dávají mnohem hlubší smysl, je také nezapomenutelný zážitek a člověk dá svým fotografiím, jak se říká, něco navíc. Podobně jako malíř i fotograf by měl umět správně míchat barvy. Kupte si paletu, tempery a pomalujte několik papírů!
 
A jaké máte vy zkušenosti s fotografováním v barvě, přemýšlíte nad různými barevnými kombinacemi, co říkají a co neříkají a jak ovlivňují vaše diváky?