FOTO MISE: Tipy k fotografování - KREATIVNÍ EXPOZICE

Na počátku naší cesty do světa fotografování, když jsme studovali, jak má fotografie vypadat, nás mnohé zdroje upozorňovaly, na přehnaně a nedostatečně exponované fotografie. Z technického hlediska se samozřejmě jedná o dobré rady a pokud člověk tiskne své fotografie, zvláště dobrou expozici ocení. Nicméně podobně jako neutrální vyvážení bílé dokáže připravit fotografii o atmosféru, u expozice tomu je stejně a někdy je tedy důležité některé nevýznámné detaily ze snímku vypustit v zájmu příběhu celé fotografie, nemyslíte?

Osobně využívám lehkou podexpozici pro dodání tajemnosti, kontrastu, umocnění neveselých příběhů atp. a naopak přeexpozice si v mém baťůžku triků našla místo u jasných, veselých, radostných a nadpozemsky vypadajících scén. Kreativní expozice však není pouze o světlém nebo tmavém světě, a tak je nutné zaměřit se i na její délku a využít delších časů při focení pohybu, jemuž bychom rádi dodali na plynulosti a krátkých časů u subjektů, jež bychom potřebovali pro lepší čitelnost zmrazit a určitě bychom neměli zapomenout na několikanásobné exponování jednoho snímku ať už ve fotoaparátu, či později pro úpravě našich snímků na počítači.

Podstatné však není jestli je fotka tmavá, nebo světlá, rozmázlá, nebo ostrá. To jsou pouze elementy doplňující náš příběh, naši vizi, které nám pomáhají lépe komunikovat s naším divákem. Podstatou této foto mise tedy není nauka o expozici, ale experimentování s neobvyklými časy a množstvím světla, jež pustíme skrz clonu objektivu na filmové políčko či senzor našeho fotoaparátu a využití těchto prvků k lepší komunikaci s okolním světem. :)

Již teď se nemohu dočkat vašich fotografií a věřím, že mě příští týden jako obvykle překvapíte řadou úžasných a kreativních fotografií, které uvidím označené TAGem odclonenoFMexpo do 31.7.2012 na flickru v naší foto skupině.