FOTO MISE: DĚTSKÝMA OČIMA - souhrn fotografování

Když jsem včera odpoledne krátce nakoukl na flickr do naší foto skupiny, moc mě potěšily fotografie na dnes již uplynulé fototéma DĚTSKÝMA OČIMA, které jsem tam pod TAGem odclonenoFMdeti našel. Vybírání tedy nebylo snadné, nicméně nakonec jsem to pro dnešní souhrn zvládl omezit na obvyklých 5 fotografií, třebaže bych publikoval nejraději všechny. Nejvíce ze všech mě zaujala fotka Martina Huszára, na níž najdeme dvě malé holčičky na parketě s muzikanty, svatebčany, ženichem a nevěstou v pozadí. Načasování jejich pohledu, póza i výrazy jsou k nezaplacení a jediný pohled na tento snímek mě okamžtě přenesl do světa dětí a vnímání okolí z jejich perspektivy. Za skvělý detail považuji i využití vedoucích linií parket, jež naše oči přivedou, kam mají a z fotografie nás nepustí podobně jako absence zásadně rušivých elementů, již zmíněný výraz, atmosféra či pečlivě zvolený ořez a dobrá konverze do B&W. 

 

Další skvělou fotografií je následující snímek, jenž do foto mise přidal nám dobře známý fotograf Petr Vyšohlíd. Ivka a Lilien vypadají na této velmi dobře zpracované černobílé fotografii výborně a spokojený úsměv maminky i pohled roztomilé dcerky mě na první shlednutí lapily a doteď nepustily. Moc se mi líbí Petrovo kreativní využití světla, stejně jako linie tílka Ivky vedoucí nás od maminky jak emocionální pupeční šnůra k malé a hezké holčičce s neodolatelnýma očima, jež zdobí dvě malé "catchlights". Spokojený úsměv fotografované maminky parádně dokresluje rodinou pohodu, radost ze života i pouto matky a dcery. Co však na fotografii konkrétně vidět není, ale co je po několika vteřinách prohlížení si snímku patrné, jsou city obou dívek vůči fotografovi samotnému. Jako vždy nám Petr ukázal, že technicky zdařilé fotografie s úžasnou atmosférou jsou jeho doménou a třebaže jsem chvíli přemýšlel nad jeho ořezem, zůstal jsem u souhlasu s jeho každým detailem...

 

Mladý a talentovaný fotograf Karel Kolář nám také ukázal, jak se jeho vize parádně vyvíjí a jeho pohled DĚTSKÝMA OČIMA na ekonomickou situaci a bankovní systém v Česku a při troše fantazie i na světě je perfektní. Osobně mi fotka přijde světlejší, než bych si představoval a ztráta detailů ve vlasech hezké holčičky a na jejích šatech mě lehce rušila, a tak navrhuji omezit kontrast ve světlých tónech, nicméně to už je jen technický detail a Karlův nápad tím nijak netrpí.

 

Snímek s absolutně úžasným a roztomilým výrazem Matěje Luboše Račanského, jak objevuje taje velkého vysavače je také výborným zpracováním našeho tématu. Rád bych zvýšil kontrast, ale jinak je fotka skvělá a moc se mi líbí, jak Luboš využil pozadí k "zarámování" Matějovy hlavy, čímž nás nejen upozornil na jeho super výraz, ale také nás u něj vizuálně udržuje, a tak máme dost času i na hluboké úvahy o objevování vysavače kreativníma DĚTSKÝMA OČIMA. :)

 

A na závěr jsem vybral technicky i obsahově velmi zdařilou fotografii Pavola Parikrupy. Opět i zde musím chválit zachycený výraz holčičky, vedoucí linii bílé tyčinky i skvěle orámovanou scénu. Předpokládám, že Pavol malou slečnu vyfotil poté, co jí začalo být líto, že jí praskl balónek, což mě vede k uvažování nad křehkostí různých věcí v našich životech, jichž si často začínáme vážit až poté, co tu nejsou... :) Úžasná práce a oko fotografa!

 

Koukám, že dneska jsme celí černobílí... :) Jak jsem uvedl v úvodu, moc jste mě potěšili, všechny fotografie i ty zde nepublikované mi vykouzlily úsměv na tváři a já si moc vážím každé z nich. A jaké téma si dáme na příště? KREATIVNÍ EXPOZICE neboli využití expozice jako zásadního a nejen technického elementu tvořícího skvělou fotografii. Jinými slovy bych rád, abychom si po následujících 14 dní hráli s různými nastaveními našich fotoaparátů a vytvořili možná trochu neobvyklé, ale přesto skvělé fotografie založené, vedle obsahu, z velké části na kreativní expozici. Již teď se jako vždy těším, až uvidím vaše parádní fotografie přidané do 31. července 2012 na flickr do naší foto skupiny pod TAGem odclonenoFMexpo.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.