INTERVIEW: fotograf Michaël Fournier - od kytar k fotografování modelek

Přeji vám příjemné pondělí, přátelé a kamarádky dobré fotografie a mile rád vás vítám u dnešního 104. rozhovoru s talentovaným fotografem. Ano, dnes je tomu přesně dva roky, co jsem se s vámi zde na odcloněno.com blogu o fotografování podělil o první rozhovor s kreativní fotografkou s tvorbu na flickru a dva roky jsou pryč, přes 100 rozhovorů bylo publikováno a co dál? Samozřejmě další interview, protože skvělých fotografů je mezi námi stále dost, nicméně v následujícím období si rozhovory projdou malým, avšak významným vývojem, neboť zdokonalovat se je třeba...  teď ale již k dnešnímu interview:

Michaël Fournier je 24 letý portrétní fotograf a student z kanadského města Québec, jehož originální a oči-otevírající fotografie inspirují fotografy po celém světě.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Fotografování se nevyskytuje v mém životě příliš dlouho. I když mám dva strýce, kteří se od té doby, co si pamatuji, živí focením, nemělo to na mě zvláštní vliv. Ve škole jsem si prošel předmětem “Filmová fotografie” a moc mě to bavilo, ale nakonec jsem se rozhodl jít tři roky studovat výrobu kytar. V průběhu času jsem však zjistil, že jsem fotil mnohem více, než stavěl kytary a to bylo ono.

Kdo resp. jaké elementy tě jako umělce nejvíce ovlivňují?

Mnoho skvělých fotografů na mě mělo vliv - například Jaime Ibarra či Jill Greenberg, a třebaže to asi bude znít ohraně, hudba a filmy mě provádějí zákrutami mé imaginace.

Co pravidelně děláš, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval a kreativně nevyhořel?

Převážně si prohlížím fotografie ostatních fotografů. Jsem velmi aktivní na deviantART 500px a pokaždé, když mě nějaká fotografie zaujme, prohlížím si a také ji analyzuji až do té doby, než přijdu na to, proč mě k sobě přitáhla. Dále si myslím, že je důležité fotografovat často - alespoň jednou týdně.

Jak jsi se vlastně dostal k fotografování lidí?

Předtím, než jsem začal s portrétní fotografií, nebyl jsem moc extrovertním člověkem. Nicméně mě focení rostlin, květin, architektury a krajin postupně začalo unavovat, a tak jsem se pustil do focení svých přátel. Chtěl jsem však od nich více, a protože jim k tomu chyběli zkušenosti, zaregistroval jsem se na Model Mayhem, díky němuž jsem začal spolupracovat s modelkami v mém okolí a časem jsem si vybudoval vcelku solidní portfolio a focení lidí se pro mě začalo stávat lehčí a lehčí.

Jak bys popsal své fotografie?

Obvykle se snažím vložit cit do svých fotografií. Pokouším se vytvořit určitou náladu, která lidi zahřeje, místo toho, abych se jim snažil něco prodat, jako třeba fashion fotografie. Citlivost a expresivnost jsou pro mé fotky velmi důležité.

Tvé fotografie jsou relativně originální, jak to? :)

Myslím, že má originalita je pozitivně ovlivněna každou novou modelkou, s níž se setkám. Každá z nich má to něco speciálního, co přivede moji kreativitu a kompozici o úroveň výš.

Co by podle tebe měla každá dobrá portrétní fotografie vždy obsahovat?

Dobrý portrétní fotograf musí mít skvělou komunikační schopnost, aby mohl dobře vysvětlit své nápady a koncepty každé modelce, která mu sice do hlavy nevidí, ale přesto potřebuje přetvořit jeho slova ve vizuální výrazy, pocity a pózy, které po ní on sám chce pro finální snímek.

Lidé na tvých fotografií vypadají velmi uvolnění a jaksi žijí v momentu atmosféry, jíž jsi vytvořil. Jak toho dosahuješ?

Před začátkem každého focení si rád se svou modelkou povídám, aby se uvolnila a až po 15 až 30 minutách naše focení začíná. Vždy se jí při práci snažím říct, že si vede skvěle a občas jí dokonce ukaži i čerstvě pořízené fotografie na displeji mého fotoaparátu. Pravdou ale je, že někdy se prostě setkám se zkušenou modelkou, která mi dá, co od ní potřebuji, snadno. Jindy na tom musím více pracovat, ale osobně si mnohem častěji o něco více vážím těch fotek, na nichž jsem musel tvrdě pracovat. Ale takový jsem prostě já.

Co bys řekl, že by fotograf měl a co by naopak neměl dělat, když fotografuje lidi?

Mělo by ho to určitě bavit. A co by neměl dělat? Nebýt nedochvilný, nechovat se k modelce či modelovi jako k produktu a neflirtovat s nimi. To, na co by sis měl dát obzvláště pozor, je aby si lidé celé focení s tebou užili a pochválili tě před ostatními modelkami a modely, protože tak si buduješ dobrou reputaci.

Co bys poradil začínajícímu fotografovi, který by se rád soustředil na focení portrétů lidí?

Řekl bych, že je velmi důležité, aby hodně fotil a vždy se vydával do míst, kde si není sám sebou úplně jistý. Když poslední dobou fotil hodně ve studiu, ať jde ven. Když fotil od ramen nahoru, ať zabere celou postavu. Atp.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na flickru: 

http://www.flickr.com/photos/fournierphotographe/

© Copyright Michaël Fournier 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.