Osobní foto-projekty, mé pochybení a lepší cesta k úspěchu

klikni pro zvětšení

Podobně jako každý fotograf, co fotí pro ostatní lidi, i já neustále uvažuji o osobních projektech, do kterých se s nadšením z nových zkušeností i neustáleho posunování hranic mé představivosti, pouštím. Zrovna včera jsem přemýšlel nad svým novým osobním projektem, do něhož se v blízké budoucnosti hodlám zapojit. Přistihl jsem se však, jak k němu špatně přistupuji a jak si nastavuji podmínky k tomu, abych neuspěl. Naštěstí jsem si to uvědomil včas a dnes bych se s vámi rád o své chybné myšlenkové pochody podělil.

Když jsem před lety začal vážněji fotografovat, fotil jsem všechno, co se hýbalo bez jakéhokoliv zaměření na cokoliv kromě tvorby hezkých fotografií. Postupem času mě to však pomalu přestávalo bavit a já začal hledat cestu, jak fotografování neopustit a nenahradit jinou kreativní aktivitou. Tehdy jsem objevil kouzlo osobních projektů neboli dlouhodobého fotografování na jedno relativně úzce pojaté téma, díky kterým do dnešního dne rostu a získávám nové klienty.

Někdy se mi inspirace pro osobní foto-projekt dostaví jaksi náhodou, kdy jenom tak z blbosti něco zkusím a zjistím, že by mě to mohlo bavit a posunout dál jako fotografa a jindy jsem inspirován něčím konkrétním - filmem, knihou, rozhovorem, fotografií, životní událostí, ... Neustále si tak v životě hraji, experimentuji a konzumuji různé zdroje kreativní inspirace. A jakmile mě něco zaujme, vezmu kus papíru, poznámkový sešit, psací potřeby a v posledních, stylus a iPad a začnu přemýšlet, hledat a dávat dohromady různé detaily pro úspěšnou realizaci. Konkrétně řeším styl focení, čas, lokalitu, peníze, vybavení ovlivňující vzhled fotografií, participaci ostatních lidí, ... A jakmile mám alespoň přibližnou představu, pouštím se bez zbytečněho přemýšlení do focení - přecejen nejde o život, ale pouze o vcelku neškodný experiment.

Už jste si všimli, kde jsem mezi svými "rozumnými" úvahami udělal chybu? Přesně tak, při plánování svého projektu jsem postavil jeho aspekty jako je vzhled fotografií, technické vybavení, rozvržení času, peněz i lidí nad to, co chci svým projektem říct a zapomněl jsem se zamyslet nad tím, proč jej budu vlastně tvořit.

Když jsem si to uvědomil, musel jsem se sám sobě vážně smát, řádně se nad tím zamyslet a následně jsem došel k novému přístupu ke svému foto-projektování:

Když se nad tím zamyslíme, všechny ty zmíněné věci jsou pro realizaci foto-projektů důležité, ale až v okamžiku, kdy jsme schopni tvořit fotografie tak, že náš fotoaparát, zvolené médium (film vs. digitál), zpracování fotografií, vzhled modelů a modelek, lokalita a podobné prvky se stanou druhotnými aspekty našeho fotografování a budou pouze pomáhat udělat ze skvělé fotografie mistrovské dílo, pak jsme na relativně dobré cestě k úspěchu.

A jak to děláte s osobními projekty vy? Pracujete v současné době na něčem a veřejně publikujete svůj postup? Neváhejte a přidejte odkaz na svůj projekt do komentářů!