Pravidla fotografování... jsou fotografům vůbec k něčemu?

"Abych vytvořil skvělé fotografie, musím fotit pouze v době kolem východu, nebo kolem západu slunce.", "Středové kompozici se musím za každou cenu vyhnout.", "Vyvážení bílé musí být vždy perfektní a neutrální.", "Expozice musí být vždy dokonalá.", "Přepaly jsou znakem amatéra.", "Rozmazaná fotka je vždy na vyhození.", "Šum znehodnocuje každou fotografii." a tak dále a tak dále. Ano, přesně tak, pamatujete si to dobře, toto jsou některá z pravidel, která jsme se většinou všichni učili, když jsme začínali fotografovat a která je téměř nutné začít hned teď porušovat.
Samozřejmě zde dnes nechci popírat např. kvalitu krásného ranního, nebo pozdně odpoledního světla a jsem si plně vědom výhod znalosti různých foto pravidel. Nemyslím si však, že bychom se měli takovými pravidly omezovat, protože zřejmě to nám často brání v samotném fotografování… souhlasíte?

Já ano a čím více nad tím přemýšlím, tím více jsem si jistý, že by každému z nás prospělo nepotlačovat náš vnitřní vkus a umělecký cit pro krásu, kompozici, perspektivu, expozici, vizi a jiné prvky fotografie nějakými obecnými pravidly, která z nás nakonec stejně dělají jen roboty s řadou identických příkazů k vytvoření "dobrých" fotografií v různých situacích. Je to nadsazené? Pravděpodobně. A možná by to dokonce vedlo k méně klasickým fotografům. Nicméně je možné, že by to stejně tak mohlo vést k více lidem s originálním pohledem na tvorbu fotografií. Kdo ví? 

Sám se však na tuto pouť hodlám vydat a zjistit, co to se mnou jako fotografem udělá a při fotografování si na dotaz typu: "Proč svůj subjekt fotografuješ zrovna takto?" budu odpovídat: "Protože se mi to tak líbí." aniž bych nutně přemýšlel nad technickými aspekty právě tvořené fotografie. 
 
Již teď jsem zvědavý, co tento malý experiment způsobí a jestli a jak to změní mé fotografie. Objevil jsem právě Ameriku? Pravděpodobně… o tom však tento článek není. :)

Co na to říkáte a zkoušeli jste někdy něco podobného?