INTERVIEW: fotograf Anto XIII - o HDR fotografování nejen v Paříži

Přeji vám příjemný začátek nového týdne a dovolte mi, abych vám představil dalšího skvělého fotografa, kterého jsem nedávno objevil na flickru. Jeho fotografie s vyšším dynamickým rozsahem jsou tak jemně zpracované, že se někdy až zamýšlím, jestli se vůbec dívám na fotografii složenou z více expozic, nebo jestli už jsem na HDR tak zvyklý...

Anto XIII je talentovaným fotografem, který se specializuje na tvorbu HDR fotografií městských krajin a převáždně Paříže, kde právě žije. K focení se dostal roku 2007 a třebaže je barvoslepý, tvoří dechberoucí barevné fotografie a dokazuje nejednomu z nás, že oko - lidský orgán nemusí být tím nejdůležitějším aspektem tvorby nadstandardně dobrých fotografií.

Jak jsi se dostal k fotografování?

K focení jsem se dostal, jako většina tatínků a maminek. Po narození mé dcery jsem si pořídil fotoaparát, abych mohl zaznamenávat důležité momenty v našem životě a focení mě pak už neopustilo.

Kdo, nebo jaké elementy, bys řekl, že tě jako umělce nejvíce ovlivnili?

Nezačal jsem fotografovat kvůli tomu, že by mě k tomu inspiroval nějaký fotograf resp. jeho tvorba. Pravděpodobně mě nejvíce ovlivnila moje dcera.

A co fotograf Trey Ratcliff? Dal by se zařadit mezi tvé vzory v HDR fotografii?

Již dlouhou dobu znám jeho fotografie a byl mým oblíbeným HDR fotografem, tedy až do doby, než jsem objevil fotografa jménem Elia Locardi alias Blame the Monkey, který je lepší, mnohem lepší.

Co děláš, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval a kreativně nevyhořel?

To je něco, co je pro mě opravdu těžké. Naštěstí však žiji v Paříži, která je mým konstantním zdrojem inspirace.

Jak jsi se vlastně dostal k HDR a tvorbě fotografií?

K této technice jsem se dostal díky fotografu jmeném Eric Rousset, jenž mě s ní před nějakou dobou seznámil.

HDR je technika fotografování a úpravy snímků, která dělí fotografy na dva tábory, jedni ji milují a druzí nesnáší. Identifikuješ se jako HDR fotograf, kterého pouze zajímá HDR resp. Tone Mapping úprava nebo spíše jako fotograf, který využívá HDR?

Dříve jsem se více méně považoval za HDR fotografa, ale s přibývajícími zkušenostmi a neustálým ubíráním na síle zpracování mých snímků se nazývám už “jen” fotografem.

Na co by si měl fotograf dát pozor, když tvoří HDR fotografii?

Aby měl dostatečný rozsah expozic pro každou fotografii, kterou bude tvořit. Sám u každé scény tvořím mezi 5-9 snímky s různými EV.

Při pohledu na tvé portfolio člověk vidí převážně městské krajiny. Je to něco, na co se specializuješ, nebo jsou to pouze dobré scény pro HDR?

Nějak jsem nad tím nepřemýšlel, nicméně rád fotografuji města a v mém případě Paříž, protože budovy se nehýbají a já mám tak dostatek času na rozmyšlení si každého detailu i následnou tvorbu fotografie.

Občas od ostatních fotografů slýchám příběhy, že když používají stativ na veřejnosti, že mají problémy s ochrankou či policií. Setkal jsi se s něčím podobným?

V Paříži jen občas, například v Le Louvre nebo La Bibliothèque nationale de France, ale většinou je to tu v pohodě. Když jsem byl několik dní v New Yorku, téměř se mi nestalo, že by někomu vadil můj stativ, teda až na Grand Central Station.

Co bys poradil lidem, co by rádi začali s HDR fotografií?

Třebaže každý tak začíná, nesnažte se tvořit fotografie s příliš silným HDR vzhledem. Když se dnes podívám na své první fotky, jsou to extrémní příklady toho, co tvořím dnes. Neustále se snažím blížit stále více přirozenému vzhledu.

A jaký software bys jim doporučil pro zpracování a vytvoření HDR fotek?

Určitě se podivte na OLONEO, který produkuje mnohem přirozeněji vypadající snímky, než Photomatix.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na flickru: http://www.flickr.com/photos/anto13/

© Copyright Anto XIII 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.