FOTO MISE: Tipy k fotografování - SVĚT MUŽŮ, SVĚT ŽEN

Při přemýšlení nad tématem současné foto mise SVĚT MUŽŮ, SVĚT ŽEN se mi vybavila jedna z fotografií, kterou se mi v nedávné době podařilo při mých obvyklých procházkách historickým centrem města vytvořit a která vyvolala krátkou, ale přesto zajímavou diskuzi s jednou z mých internetových kamarádek, jíž tato fotografie také zaujala.

Když jsem však “uviděl” tuto fotografii a následně stisknul spoušť mého fotoaparátu, neměl jsem v plánu poukazovat na dva stejné a přesto odlišné světy, ale při úpravě a uvažování nad tímto snímkem i po přečtení si komentářů po jeho uveřejnění, jsem začal pozorovat, co vše se z ní dá vyčíst. Nebudu se tu však dále rozplývat nad jednou z mých černobílých street fotografií a raději se s vámi podělím o několik tipů a poznámek, jak fotomisní téma o našich světech pojmout.

ROZDÍLNÉ SVĚTY
Muž nevypadá jako žena, toho jsme si všichni vědomi, a naše potřeby jsou také v různých ohledech rozdílné. První možností, jak naše téma zpracovat jsou tedy ROZDÍLNÉ SVĚTY. Při tvorbě fotografií poukazujících na rozdíly se vždy snažím, aby každá strana byla čitelně zastoupena a pokud ji vynechám z fotografie úplně snažím se naznačit svůj úmysl prostřednictvím názvu fotky. Většinou nejraději vše řeknu jedním stisknutím spouště, ale pokud je to vhodné, takový diptych je výbornou volbou.
STEJNÉ SVĚTY
Pokud bych se však rozhodl, že svět žen a světy mužů jsou jedny a ty samé, volil bych jednu nebo více fotografií obsahující argumenty podporující toto tvrzení. Například vtipným zpracováním by mohl být muž oděn v ženské róbě vyfotografovaný v příhodné lokalitě, čímž bych vyjádřil i, dle názorů mnohých, absurditu tvrzení identických světů mužů/žen.
JEDEN SVĚT
Svět, v němž koexistujeme jeden vedle druhého, kde se někdy máme rádi více, jindy méně, občas si pomáháme, často se smějeme, někdy i smutníme, ale stále žijeme jeden vedle druhého, žena či muž. Sdílíme společně svět plný protikladů vytvářející rovnováhu a udržitelný rozvoj - aneb další možné hledisko na naše téma SVĚT MUŽŮ, SVĚT ŽEN.
Výše navržený rozbor i využití lidí na ulici je však pouze jedním z hledisek a přístupů, a třebaže jsem rozdělil dnešní tipy do třech kategorií, myslím si, že jakási ultimátní fotografie by mohla vzniknout kombinací všech tří náhledů. Ale protože bych vás a vaši představivost a perspektivu nerad dále ovlivňoval, neb už od minulé středy máte v hlavě určitě několik nápadů na zpracování našeho tématu o mužích a ženách, že?! To rád slyším a již teď se nemohu dočkat na všechny vaše fotografie označené TAGem odclonenoFMsvetmz, které do 3. července 2012 nahrajete na flickr, přidáte do naší odcloněno foto-skupiny. :)