KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #35: Nádraží in B&W

konstruktivni-kritika-fotografie-nadrazi-odcloneno 107.jpg

Přeji vám krásnou prosluněnou sobotu a vítám vás u další pravidelné konstruktivní kritiky. Dnes se podíváme na černobílou fotografii siluety na autobusovém nádraží, která mi byla zaslána na odcloněno kritický email kritika@odcloneno.com.

Na první pohled je fotografie relativně dobře vypadající a zaujme nejen moje, ale věřím, že i vaše oko. Volbu B&W hodnotím jako vhodnou i solidně provedenou, neb výborně zvýrazňuje linie a tvary vedoucí naši pozornost přesně tam, kde nás její autor chce mít. Jeho vize je tedy více méně dobře čitelná a i technické parametry jako světlo, hloubka ostrosti, fokus či zarámování hlavy siluety ve stojanu číslo 2 jsou zkušeně zvolené a sladěné. Měl bych však několik konstruktivně kritických poznámek:

  • Při počátečním seznámení se s dnešní fotografií mně zavadil vrchní černý pruh a má mysl i oči se k němu neustále vracely při prohlížení si fotografie, jelikož jsem úplně nepochopil jeho existenci. Navrhl bych tedy buď jeho odstranění, a nebo přidání druhého dolů pro náznak filmové scény. Osobně se přikládní pro jeho úplné odstranění, jenž si můžete prohlídnout dole, protože mnohem více pak vinikají vodivé linie jak nahoře, tak po stranách a člověk se snadněji dostane do vyfocené scény. 
  • A když už jsem u odstraňování pixelů, ořízl bych celou fotku, abych alternativní kompozicí dodal více důrazu na osobu čekající na autobus a hlavně abych dal jsem divákovy možnost ponořit se do zobrazeného příběhu s otevřeným koncem, jenž si každý z nás snadno personalizuje.
  • Pro přidání více důrazu na příběh zobrazené siluety, bych také fotografii lehce natočil doprava o přibližně 0,5 stupně. Sice to vychýlí hlavní nosný sloup, ale protože fotka není hlavně o něm, ale neznámé osobě, nad níž neustále přemýšlím, beru to jako pozitivum. 
  • Dále si nejsem jistý, jestli to mého příkladu dole je vidět, ale lehoučce bych fotografii také upravil z pohledu kontrastu a přidal nádech hnědé, který dle mého názoru dodá na "barevnosti příběhu". 
  • Nakonec bych lokálně doostřil vrchní část těla černé postavy a exportoval fotografii pro publikaci. Jedná se o skutečně povedený snímek z večeního industriálně laděného nádraží s neznámým a přesto přítomným příběhem. 

Moc děkuji za projevenou důvěru a zájem o můj názor na dnešní fotografii. Vždy se snažím být více kritický, než abych jenom chválil a možná někdy lpím na snadno zanedbatelných detailech. Dělám to však pouze proto, abych pomohl a ne, abych si tu zbytečně vyskakoval. Ono kritizovat je často mnohem snadnější, než tvořit a to se snažím při psaní těchto kritik respektovat.

Přeji hezký víkend a pokud máte i vy ostatní zájem o můj názor, případně ostatních přátel a kamarádů odcloněno.com blogu (dole v komentářích), neváhejte a zašlete mi ji na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše proto, abych pochválil, případně pomohl.

A nyní alternativní verze fotografie:

konstruktivni-kritika-fotografie-nadrazi-odcloneno 108.jpg