FOTO MISE: STREET PHOTOGRAPHY - souhrn fotografování

Přátelé, kamarádi a kamarádky, asi už tušíte, jakou jste mi udělali radost, když jsem vyhledal fotky na flickru označené TAGem odclonenoFMstreet a uviděl jsem 40+ fotografií na téma STREET PHOTOGRAPHY. Samozřejmě to pro mě představovalo více práce s vybíráním fotografií pro dnešní souhrn, nicméně jsem to udělal mnohem raději, než kdybych tam žádný snímek nenašel. Moc vám tedy děkuji za to, že jste kreativní. :)

Ze všech přidaných mě nejvíce zaujala barevná street fotografie Jakuba alias dzaky_cz, která mě zaujala na první pohled. Jakmile jsem ji uviděl, okamžitě jsem se, díky perfektně zpracované barevnosti, zkušeně zvolené nízké a zároveň díky dlouhému objektivu zhuštěné perspektivě i jemnému kontrastu, ponořil do perfektně zachyceného momentu. Každý kousek barvy na této fotce skvěle ladí s jinou částí a fotka je tak perfektně vyvážená a nic nepřekáží v čtení Jakubovy vize o stádovém chování a odvaze jít mimo zažité koleje. Parádní práce!

 

Za další povedenou street fotografii bych rád označil snímek Marka Rybárika, jehož zachycená vizuální interakce bronzové sochy s pohybující se dívkou mě "nenechává spát". Jinými slovy neustále se k této fotografii vracím a neustále přemýšlím nad tím, co se na fotografii děje. A to mám u fotek moc rád, když si začnou hrát s moji myslí. :) Osobně bych snímek lehce ořízl, hlavně kvůli levé straně, která odváděla mé oči ven a také bych minimálně ale přece upravil kontrast, ale jinak je to také parádní práce!

 

Tomášova fotka (TomasBedrich) mi také stále vrtá hlavou a stále vnitřně diskutuji nad tím, jestlil se mu podařilo vyfotit daný moment tak, jak byl, a nebo jestli si s kamarádem užili trošku odpolední kreativity. Ať už je to, jak chce, moc se mi fotografie líbí a třebaže jsem měl nutkání ji převést do B&W, nakonec jsem si uvědomil, že bych tím narušil barevné oddělení scény subjektu unikajícího před zákonem od scény procházejících policistů, jejichž krok je perfektně synchronizovaný. Neudržel jsem se však u ořezu a dovolil bych si navrhnout posunutí kluka v černém tričku více doleva, abych zdůraznil jeho "vyhýbání se spravedlnosti" a s tím související napětí. V ideálním případě bych se při focení pokusil udělat krok doleva, abych také zakryl pouliční odpadkový koš za zlatou desku, ale jinak musím pochválit skvělý nápad, parádní provedení, výborný výraz subjektu, ... Skvěle, Tomáši! Těším se i na tvé další fotografie.

 

Romana Pastierika už jsem mezi námi dlouho neviděl a třebaže jeho fotografie vídám denně na G+, jsem rád, že se přidal i k současné foto misi. Tato fotka se mi líbí nejen díky její příběhové kvalitě s otevřeným koncem, kdy neustále uvažuji nad tím na co se paní kouká, ale také díky technické kvalitě. Konkrétně se mi líbí využití pruhovaného trika kolemjdoucího pro vedení divákova oka přesně tam, kam Roman chtěl. Minimálné bych zesvětlil stíny na pravé straně, ale jinak je vše parádní!

 

Mile rád mezi námi také vítám nového fotografa, jímž je Kamil Kubalík a jehož fotografie je také velmi povedenou street fotkou. V první chvíli jsem si všiml pána s brýlemi, pak obličeje na bílém tričku a nakonec i odrazu jeho výrazu vedle trika ve výloze a mé mozkové závity se specializací na vymýšlení příběhů opět začaly pracovat. Chválím volbu B&W, kompozici i velmi precizní ořez. Těším se na další fotky v příštích foto misích, Kamile!

 

A na závěr dnešní foto mise jsem si opět dovolil porušit pravidlo pěti fotografií a přidávám ještě jednu navíc, která také chytla moje oko. Jedná se o fotku Martina Huszára, na které se mi líbí vyfotografovaná dívka, nicméně tato fotografie není pouze o ní. Zaujaly mě hlavně různé kombinace pozadí se subjektem, jež Martin vyfotil. Například křivka iPadu na pravé straně hezky koresponduje s nakloněním hlavy fotografované ženy a také se mi líbí obrazová hříčka mezi šipkou nahoře a hledáním v průvodci Londýna, což by se dalo vyložit jako metafora o našich vnitřních světech a nedostatku vnímání okolního dění, kterou jaksi podporuje konverzace páru v pozadí. Kompozičně je fotografie také velmi povedená a díky B&W provedení se snadněji soustředím na všechny zobrazené tvary a souhru mezi nimi. 

 

S jakou radostí píši souhrny povedených foto misí? Přesně tak. Moc si vážím toho, že jste se rozhodli pro fotografování na téma street photography a jsem rád, že se vaše fotografie opravdu povedly a to mluvím o těch neuveřejněných. A jaké téma si dáme na příště? SVĚT MUŽŮ, SVĚT ŽEN. Můžete si vybrat svět jeden, oba dohromady, jejich kombinaci, nebo rozdílnost a své fotografie prosím jako obvykle nahrajte do naší flickr foto skupiny nejpozději do 3. července 2012 a přidejte TAG odclonenoFMsvetmz. Již teď se nemohu dočkat, až uvidím vaši perspektivu na toto téma.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.