FOTO MISE: Tipy k fotografování - STREET PHOTOGRAPHY

Street photography, třebaže mnohé fotografy přitahuje, je jedním z nejhůře definovatelných žánrů fotografování. Měl-li bych se však po letech běhání s foťákem po ulici nad street focením zamyslet, řekl bych: "Nedělejme si starost s definicemi a pravidly focení na ulici, přemýšlejme však nad tím, jací jsme lidé a také co a proč nás zajímá." Protože právě o nás lidech a více méně všem, v čem má prsty lidská civilizace, je dle mého názoru street photography. 

Dobrá street fotografie je pro mě o zachyceném momentu a neukončeném příběhu, díky němuž se k fotce neustále v mysli či fyzicky vracím. A pokud se zachycený okamžik i chytře váže k životu mému nebo mých blízských nemohu snímku odolat. Nicméně i taková fotografie zobrazující komickou situaci, jenž vznikla kombinací několika náhodných elementů, má na mě podobný efekt.


Mnozí fotografové tvrdí, že street photography je o štěstí a samozřejmě mají z velké části pravdu. Souhlasím však i s těmi, jenž tvrdí, že vize, fantazie, připravenost a schopnost do jisté míry předvídat chování druhých se také může docela dobře hodit. A takových věci se radí dobře a možná až příliš snadno se o nich píše, jelikož, když má člověk vyrazit do rušných ulic plných neznámých kolemjdoucích, skvělé rady a teorie jdou často stranou, že?!

Sám nemám vždy nejlepší pocit, když zaparkuji v centru města, vytáhnu svůj fotoaparát z brašny a jdu se lidem dívat do duší. S přibývajícími léty na ulici se mi to sice stává stále méně, ale jsou dny, kdy bych nejraději foťák z kabely nevyndal. Cítíte se někdy podobně? To je v pořádku. Nicméně jsem našel způsob, jak se takových chvil běžně zbavit a zanedlouho mířit na druhé objektivem a cvakat filmovou zrcadlovkou, za jejímž kliknutím se otáčí i lidé jdoucí po protějším chodníku přes silnici.

Možná máte lepší způsob, možná toto funguje pouze pro mě, nicméně zatím jsem nenašel nic jednoduššího:
Pokaždé, ať se děje, co se děje vyrážím s fotoaprátem v ruce, i když nemám v úmyslu ještě fotit a zatímco se klidně procházím rušnými ulicemi, přirozeně sleduji život kolem sebe. Zanedlouho ze mě ostych opadá, začínám kolem sebe vidět fotografie a fotím vše, co mi přijde zajímavé.
Každý z nás vidí svět na ulici jinak. Někteří se otočí za dívkou v červených šatech a jiní po dvou chlapech očividně z různých světů, kteří k sobě sedí zády na lavičce s výrazy v obličejích, jež by jeden nečekal. Sám se soustředím na interakci mezi lidmi, třebaže se mi čas od času do hledáčku vloudí i jiné scény, o nichž bych si rád myslel, že jsou jak vystřižené z knihy od Cartier-Bressona.
 
Dost ale o mně, protože já se už teď nemohu dočkat, jaké snímky označené TAGem odclonenoFMstreet přidáte do 19.června 2012 na flickr do naší foto skupiny právě vy a kolik skvělých fotografií budu moct vystavit příští týden zde na odcloněno.com.

Pro více inspirace a řadu skvělých rad a tipů bych vás také rád odkázal na již publikované rozhovory s talentovanými street fotografy: