David Zaitz - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Mile rád vás opět vidím u našeho THE BEST FOTO "THING" projektu, ve kterém se každý týden ptáme jednoho z nejlepších fotografů či fotografek světa na jejich odpověď na naši ne úplně jednoduchou otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" Minulý týden se s námi podělila o tu svojí ELIZABETH PERRIN a dnes vám s radostí představím dalšího skvělého a úspěšného fotografa jehož jméno je David Zaitz:

DAVID ZAITZ je profesionální fotograf z Los Angeles v Kalifornii, jehož specializací je tvorba pro komerční účely a editoriál. Hovoříme-li však o Davidu Zaitzovi, nemůžeme opomenout jeho osobní tvorbu, fotografování lidí v chytrých a humorných situacích, která jej přivedla ke spolupráci se skvělými klienty jako například Playstation, Esquire, Toyota, Nestlé, Ford etc., několika uměleckým výstavám (např. v jeho rodném Portlandu, OR) i umístění na vrcholcích žebříčků soutěží jako APA Photography Annual, Photo District News Photo Annual a Communication Arts Photography Annual.

© David Zaitz (davidzaitz.com)

© David Zaitz (davidzaitz.com)

A na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" odpověděl:

Pravděpodobně jedna z nejlepších věcí, kterou jsem jako komerční fotograf udělal, je neustálé procvičování mé mysli focením osobní tvorby, která může být velmi rozdílná od mé komerční práce. Zjistil jsem, že klienti vždy rádi vidí moji osobní tvorbu, jelikož jim to dává lepší představu o mém rozsahu a vidí, čeho jsem schopen, když mě neomezují parametry zakázky od klienta. Navíc pokaždé, když se zúčastním nějaké fotosoutěže, je to má osobní tvorba, co je vybráno.

Více informací o dnešním fotografovi i jeho skvělé fotografie naleznete na davidzaitz.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

Welcome to the next article of our ongoing THE BEST FOTO "THING" project in which we are asking some of the world best photographers our one and only photography question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" It's a question that's not always easy to answer yet from my experience it usually brings fruits to the answering as well as the listening photographers. Last week ELIZABETH PERRIN shared her wonderful answer with us and today I would like to introduce you to another great photographer David Zaitz who's been kind enough to share his answer with us as well.

DAVID ZAITZ is a professional photographer based in Los Angeles, CA and he specializes in advertising and editorial photography. However when we are talking about David Zaitz we cannot fail to mention his personal photography work  i.e. making beautiful, clever and witty conceptual photographs of people for commercial as well as editorial purposes which not only lead him to working for amazing clients  such as

Playstation, Esquire, Toyota, Nestlé, Ford etc. and also art exhibitions (e.g. in his birth town Portland, OR) as well as placing at the top of competitions such as APA Photography Annual, Photo District News Photo Annual and Communication Arts Photography Annual.

And his answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Probably one the best things I've done as a commercial photographer is to exercise my mind by continually shooting personal work, which may be very different from my commercial work. I find that clients are almost always eager to see my personal work as it gives them a better idea of my range and what I am capable of when not constricted by the parameters of an assignment. Plus it's almost always personal work that gets selected when I enter photo contests.

You will find more information and beautiful photographs by David Zaitz on his website davidzaitz.com.