INTERVIEW: fotograf REN HANG - "některým se mé fotografie líbí, jiní jsou znechuceni"

Dnes mám pro vás interview s čínským fotografem, jehož snímky se lidem většinou buď líbí, a nebo je odpuzují. Jedná se o surové a nespoutané pohledy pravdě do očí s vlivem čínského světa. Omlouvám se, že v důsledku jazykové bariéry je dnešní interview poněkud kratší, avšak doufám, že chybějící slova doplní skvělé fotografie, jež často sdělují pocity, pro něž nám chybí slova.

REN HANG je čtyřiadvacetiletý fotograf a básník z čínského Pekingu, který se specializuje na fotografování lidí kolem sebe. Žít v omezujícím komunistickém režimu, jak mnozí z nás ví, není snadné, a tak často RENovy fotografie jsou pro jejich "nevhodnost pro režim" zakazovány. Naštěstí jej zákazy a krádeže jeho snímků neodrazují od fotografování a s láskou tvoří dál. Jak říká REN HANG focení si musím užívat já i můj subjekt a pak je z toho dobrá fotografie.

Co te inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Fotografování do mého života přišlo tak nějak samovolně, a protože mě to baví, držím se focení dál.

Jaké elementy bys zařadil mezi své inspirace?

Život.

Vzděláváš se stále jako fotograf?

V tuto chvíli necítím potřebu studovat fotografování.

Živíš se fotografováním nebo fotografuješ “pouze” pro lásku z tvoření skvělých fotek?

Focení je můj život a jsem velmi profesionální.

Jak jsi se dostal k fotografování lidí?

Fotím všechny své přátele a kamarády, a tak to přišlo velmi přirozeně. Navíc fotografie slouží jako můj vizuální deník.

Jak se díváš na své fotografie?

Fotografie je pro mě záznam instinktu. Představ si, že uvidíš svou milou, nebo svého milého, které vyfotografuješ, aniž bys cokoliv měnil a ať je fotka, jaká je, stejně si ji pověsíš na zeď, abys ji viděl pokaždé, když se vracíš domů, protože pro tebe je to ta nejlepší fotografie. Technicky “profesionální” fotky se kolikrát ani zdaleka netěší takové lásce.

Kde nalézáš inspiraci pro své fotografie?

Má inspirace plyne z uplynulého času mého života.

Jaká je nejčastější reakce ostatních lidí na tvé fotografie?

Mají dvě. Ta první je velmi, velmi nechutná a už si ani nepamatuji, kdo mé fotky naposledy na internetu nazval vystaveným plivancem a kde je "podupal". Nic takového se mi však nestalo osobně na výstavách, kde jsou lidé spíše povzbudiví a třebaže jsou překvapeni a i když se najdou i tací, kterým přijdou mé fotky odporné, mají plné ústa chvály. Na takové reakce jsem si však zvyknul a jsem rád za rozličné reakce na moji tvorbu. Je lepší, aby ji definovali druzí, než abych to dělal sám. Jsem rád, že mé fotografie mají různorodé definice.

Co je důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Samozřejmě fotograf.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na flickru: http://www.flickr.com/photos/ren-hang/

© Copyright REN HANG 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.