Na workshop o fotografování bych v životě nešel...

© Robert Vano
"Na workshop specializující se žánrem fotografování, jímž se sám zabývám, bych v životě nešel, protože bych si pokazil vlastí vizi," povídá fotograf, jenž se nazývá tzv. absolutním samoukem. Má však jeho věta smysl?
Někteří fotografové tvrdí, že účast na workshopech, čtení knih, sledování online video kurzů a podobné aktivity poskvrňují jejich uměleckou mysl, a tudíž se jich neúčastní, aby nezačali tvořit nudné a tuctové fotografie. Raději si na vše přicházejí sami a zlepšují se vlastní cestou, kdy každou volnou chvíli fotografují v přírodě, ve městě, s modelkami, … a hledají sebe sama. Jdou cestou plnou pokusů, omylů a úspěchů. Cestou pro ně nesmírně důležitou, jíž by prý za nic neopustili, protože jenom tak se, jak tvrdí, stanou fotografem s originálním a hlavně svým uměleckým okem.

To nezní špatně, co říkáte? Oproti takto vyhraněnému názoru, ale zastánci kurzů a jiných studijních materiálů o focení argumentují úsporou času i peněz a dodávají, že než aby trávili hodiny opětovným vynalézáním kola, raději navštíví kurz, přectou si knihu a nebo shlédnou video, kde jim bude vše vysvětleno během jednoho krásného dopoledne. 
Má tedy smysl šetřit čas a peníze kurzem o fotografování, a nebo je lepší izolovat se od vnějších vlivů a na všechno si přicházet sámi o sobě?

Osobně si myslím, že navštívením workshopu člověk nutně nemění svůj pohled na svět, nicméně dozvídá se nové informace, které později zpracovává a rozhoduje se, jaké si v porovnání se svým pohledem na svět ponechá a jaké nechá plavat. Každý jsme jiný a považujeme různé věci za jinak důležité. Navíc předpokládám, že pokud čtete tento článek, rádi se bavíte s ostatními fotografy o tomto krásném umění a rádi nalézáte i kamarády s podobnými zájmy, o něž na kurzech často není nouze.
 

© Robert Vano

Proto bych vás dnes rád společně s Peterem Kučerkou, jenž mě na akci upozornil, pozval na workshop českého fotografa v Bratislavě, který se na Slovensko vrací učit téměř po 40 letech PORTRÉT a AKT. Portrét bude probíhat v sobotu 9. června a hned den poté i AKT v neděli 10. června 2012 vždy od 9:45 hodin v Hotelu WEST na Kolibe. A učit bude samozřejmě nikdo jiný než ROBERT VANO.

Máte-li zájem kurz navštívit a udělat si hezký víkend plný fotografování lidí v róbě i bez róby, navštivte web robertvanogallery.com, zaregistrujte se a při vyplnění formuláře zmiňte "Vano by blog" v poznámce a automaticky získejte slevu 10%.