INTERVIEW: fotograf Julio López Saguar - nejen o street photography

Přeji vám krásný den a vitám vás u dalšího pondělního interview s talentovaným fotografem. Dnes se vydáme do světa fotografování na ulici s profesionálním režisérem filmových reklamních spotů se Španělska, jehož velkou láskou je dokumentování života ve městech po celém světě. Jeho cit a smysl pro kompozici a barvu mě nepřestává udivovat s každou jeho fotografií.

Julio López Saguar je profesionální režisér reklamních spotů a fotograf ze španělského Madridu, který se zamiloval do fotografování jako náctiletý kluk, když poprvé viděl, jak se na kusu bílého papíru v temné komoře objevují fotografie. V té době však neměl fotoaparát, a tak se začal ohánět a zatímco se vzdělával v tomto oboru, časem si pořídil svůj první přístroj. Velká většina jeho tvorby byla v B&W provedení, avšak jakmile měl možnost přesedlat na diapozitivní film, jeho láska k barvě jej dovedla ke změně a nakonec skončil, jako velká většina z nás, u digitálního fotografování. Snadno se tedy můžeme všichni těšit z jeho výtečných barevných fotografií.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Když jsem poprvé uviděl v temné komoře, jak se objevila fotografie na papíře, zažil jsem kouzelný moment, po kterém mi bylo jasné, že chci být fotografem.

Jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivnily?

Ovlivnila mě právě možnost studovat a snaha mistrovsky ovládat mocný nástroj - fotoaparát a navíc být schopen s jeho pomocí vyjadřovat svůj vnitřní svět.

Co pravidelně děláš, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval a kreativně nevyhořel?

Mám extenzivní sbírku knih o fotografování, které si pročítám. Navštěvuji všechny výstavy, na které se mohu dostat a také si prohlížím tvorbu ostatních fotografů na internetu, kde objevuji jak nové fotografy, tak techniky fotografování či nové způsoby vyjadřování se. A třebaže mi je už 57 let, stále jsem při fotografování nadšený, jako když jsem začal.

Jak jsi se dostal k fotografování “duše a atmosféry různých míst na Zemi”?

I když se nespecializuji pouze na street photography, je to něco, pomocí čeho se jako fotograf primárně definuji. Považuji se za městského člověka a mé cesty - většinou pro potřeby mého zaměstnání - vedou do velkoměst, kde se moc rád procházím a snažím zachytit ducha každého z měst a jeho obyvatel a prohledávám každé zákoutí, abych objevil každý “příběh”.

Jaké fotografy bys zařadil mezi své vzory a inspirace?

Jsem inspirován fotografy jako je Walker Evans, Friedlander, Winogrand, Doisneau, Cartier-Bresson, Martin Parr, Eggleston, Callahan, Gruyaert, Stephen Shore a mnoho dalších, hlavně tedy dokumentární fotografové mě ovlivňují.

Je právě atmosféra pro tebe tím nejdůležitějším faktorem, který se snažíš v každém městě zachytit?

Pro mě osobně je to jeden z faktorů, které mě nejvíce zajímají. Vždy se snažím zachytit to něco vznášejícího se ve vzduchu a čeho si často lidé často ani nevšimnou.

Existuje něco, co by podle tebe každá fotografie měla v sobě mít?

Může to být atmosféra, ale také příběh, světlo a fotografův záměr. Fotografie mluví, musíš jenom poslouchat.

Z tvých fotografií je vidět, že cestuješ opravdu hodně, fotografuješ na těchto cestách?

Živím se jako režisér reklamních spotů a je pravda, že v důsledku toho cestuji více než dost. To mi však moc nepomahá ve street fotografování, protože mé cesty jsou většinou velmi krátké a mám málo času. Přivedlo mě to ale k fotografování globální tvorby, kdy jsem schopen využít různých přístupů a kultur, čehož si můžeš všimnout v mých projektech Talking in Silence Inside, Under, Behind.

Kdy tedy fotografuješ města?

Protože mé děti už vyrostly a mají více méně vlastní život, začali jsme s manželkou v poslední době cestovat autem  po Evropě v období, kdy lidé běžně necestují a během patnácti dnů najezdíme cca. šest až sedm tisíc kilometrů. Tyto výlety jsou bezesporu těmi nejlepšími cestami našeho života, a protože jsem přenesl svoji lásku k fotografování na svoji manželku, neděláme téměř nic jiného.

Co bys poradil člověku, který by se rád vydal do světa a fotografoval během svých cest?

Není vždy nutné jít do ulic a hledat něco specifického, nech život na ulici plynout přirozenou cestou a příběhy, lidé a atmosféra se dříve nebo později objeví před tvým fotoaparátem.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na flickru:

http://www.flickr.com/photos/jlsaguar/

© Copyright Julio López Saguar 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.