FOTO MISE: Tipy k fotografování - Atmosféra plná ENERGIE

Atmosféra plná energie... To jsem si zase vymyslel téma, že?! No, když se nad tím člověk chvilku zamyslí, snadno zjistíme, že takové téma tak hrozné není a že nabízí i mnoho možností a kreativního vyžití. Hned zprvu se nám nabízí energie lidská. Osobně raději tíhnu k té pozitivní, ale nechci vám moc mluvit do uměleckého projevu. Například včerejší první máj na Petříně byl skvělou příležitostí k získání pozitivně laděných fotek a demonstrace v centru Prahy k těm méně příjemným. Nicméně abych nebyl pouze pragocentrický, pojďme dál.

Dalším dobrým způsobem, jak zachytit atmosféru plnou energie je nastavení našeho fotoaparátu na delší čas závěrky a pomocí technik jako je panning či obecně úmyslné rozmáznutí fotografie pomáhá divákovi snadněji vnímat dynamickou scénu a lépe si představit fotografovanou energii než při pohledu na statický snímek.

Energii ale můžeme pochopit i jako elektrickou a vydat se fotografovat elektrárny, továrny či si pohrát s obyčejnou žárovkou a jejím rozžhaveným vláknem. Když jsem si kdysi dávno kupoval časopisy o fotografování, byla tam úžasná fotka rozbité žárovky se žlutým rozžhaveným vláknem a modrým kouřem, která mi dodnes vrtá hlavou. Na takové pokusy ale opatrně!

Dále fotografování dětí také ve většině případů nezklame a člověk získá skvělé a často jedinečné fotografie. A třebaže nechci srovnávat děti se zvířaty, pes je nejen věrným přítelem člověka, ale i výborným subjektem, který s pomocí několika pamlsků také nezklame.

Sport je také samozřejmě perfektní příležitostí pro energické fotografie. Doporučuji mrknout na tvorbu Mikiho Gerlašinského v naší flickr foto skupině, od kterého bychom se mohli leccos učit. Při bižším pohledu na jeho fotogafie si všimneme využití bezprostřední blízkosti k subjektu, většinou pomocí dlouhého objektivu, čímž často zvýrazní zachycenou akci a diváka skvěle vtáhne do děje.

Tak to by přibližně byly moje tipy, které budu rád, když využijete, nicméně vás s nimi nechci svazovat a v případě, že vás nic nezaujalo, budu se těšit na vaše nápady resp. fotografie o označené TAGem odclonenoFMenergie a přidané do naší flickr foto skupiny, které mě zdaleka ani nenapadly! Přeji příjemné světlo a kreativní náladu plnou originálních a zajímavých fotografií. :)