INTERVIEW: fotografka Aleksandra Miskiewicz - každý by měl navštívit svět analogové fotografie

V dnešní době “vyhlazených” fotografií jsou upřímné až surové snímky spíše neobvyklé, podobně jako fotografování na film. Jakmile jsem uviděl tvorbu dnešní fotografky, neváhal jsem a požádal ji o interview a moc si vážím toho, že souhlasila a dnes vám ji zde mohu představit.

rozhovor-fotografie-portrety-fotografka-aleksandra-latres-miskiewicz-odcloneno.jpg

Aleksandra Miskiewicz je fotografka z Polska, kde fotografovala koncerty, ale poslední dobou se zajímá o více o intimní portréty lidí, které fotografuje jak říká v asketické atmosféře s důrazem na emoce a pravdu.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stala fotografkou?

Nenazývám se fotografkou. Prostě jen fotografuji. Snažím se však fotografovat permanentně. Inspirace? Má první inspirace jít touto cestou? Myslím, že to byla moje velmi silná potřeba zbavit se nějakých emocí. Slova se mi zdála příliš jasná a nápadná. Nechtěla jsem tedy jenom vyprávět příběhy slovem, ty jsem si potřebovala nechat pro sebe. Fotografování byl nakonec ten nejlepší způsob.

Jaké elementy bys řekla, že tě jako umělkyni ovlivňují?

Světlo je element, který vytváří fotografii, kterou vidím. Dává smysl a naléhá na mě, abych svět vnímala jako jediný moment, velmi intenzivní moment. Dále mě ovlivňují lidé, jejich vášeň, úsměv, oči a samozřejmě i hudba.

Studovala jsi fotografování ve škole, nebo jsi samouk?

Jsem samouk.

Co pravidelně děláš pro to, aby ses jako fotografka neustále zlepšovala a kreativně nevyhořela?

Mhouřím svýma očima a stále pozoruji svět kolem sebe. Pokaždé najdu něco, co bych chtěla zvěčnit.

A jak jsi se dostala k tvorbě relativně surových a přitom tak hezkých fotografií lidí?

Ocitla jsem se v období, kdy jsem potřebovala utišit mé myšlenky. A tak moje fotografie začaly být více a více asketické. Podle mého názoru méně je více.

Na co se při fotografování zaměřuješ?

Mám ráda asketickou atmosféru resp. fotografie bez přílišných detailů a hlučných barev. Mým fokusem jsou emoce.

Co by podle tebe měla dobrá portrétní fotka vždy obsahovat?

Pravdu. Jsem si vědoma toho, že v dnešní době jsou fotografie tvořeny během dlouhých sezení a fotografové se stejně jako modelky snaží dosáhnout ideálu a vytvořit perfektní odraz toho, co mají na mysli. Ale ve fotce by vždy měla být pravda - v očích, úsměvech, …

Lidé na tvých fotografií se zdají být velmi uvolnění a vypadají, že se s nimi dobře pracuje, jak to děláš?

Většina lidí, které fotografuji, jsou moji osobní známí. Ale i když jsem se s někým potkala jenom proto, abych je fotografovala, často jsme se setkávali znovu a znovu. Fotografie, které jsem vytvořila při dalším setkání se mi totiž zdají být lepší. Možná proto, že jsme si pak obě více vědomy, co můžeme ze sebe dostat a také si více důvěřujeme. Také vždy žádám svůj subjekt, abych mi sdělil/a, když se necítí dobře, je zima nebo požaduji příliš.

Co by měla fotografka dělat a čemu by se naopak měla vyhnout, když fotografuje lidi?

Zaprvé, vždy by si měla pamatovat, že pracuje s člověkem - ta osoba má city, vlastní hranice, víru i věci, které ráda nebo nerada dělá. Fotografování by měla být krásná chvíle, kterou společně sdílíte. Snaž se ji pokaždé udělat ještě více intenzivní a nezapomenutelnou, snaž se naučit něco nového a cítit více. Dobrá fotografka by neměla vyžadovat více, než portrétovaná/ý se jí rozhodne dát.

Co je důležitější fotografka a nebo její talent?

Talent, samozřejmě. Podle mě o tom není pochyb. Vybavení ti pomůže, ale bez člověka fotografie neexistuje.

Všiml jsem si, že fotografuješ také na film, což se mi osobně moc líbí, neb vlastním a používám filmové fotoaparáty na denním pořádku. Proč jsi se rozhodla pro toto médium a vstoupila do světa analogové fotografie?

Ráda slyším, že máš také rád film. Je to krásné, že?! Mám pocit, že když fotíme na film tak, vnímáme svět kolem nás trochu jinak. Jsme si vědomi, že máme k dispozici pouze 36 kinofilmových nebo 12 středoformátových fotografií, a tak neplýtváme. Mám moc ráda proces fotografování na film. Nikdy nevím, jak bude každá fotka vypadat a co mi přinese. Svět analogové fotografie je záhadný, do kterého by se měl každý jednou podívat. Tam je to kouzlo.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na flickru: http://www.flickr.com/photos/latres_/

© Copyright Aleksandra Miskiewicz 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.