KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #32: Pampeliška

konstruktivni-kritika-pampeliska-odcloneno 107.jpg

Přátelé a kamarádi odcloněno.com a fotografování obecně, přeji vám krásný víkend a těší mě, že jste si našli čas i na konstruktivní kritiku. Dnešní fotografie mi byla zaslána jako obvykle na email kritika@odcloneno.com, kde nám pomalu ale jistě začínají docházet fotografie, a proto pokud byste rádi, aby rubrika konstruktivní kritiky pokračovala, zašlete prosím několik svých snímků k diskuzi. A teď již zpátky k dnešní fotce odkvetlé pampelišky připravené k rozletu. 

Na první pohled se jedná o technicky povedenou fotografii s relativně dobrou kompozicí, expozicí, ostrostí i volbou nastavení clony a využitím malé hloubky ostrosti. Chválím také absenci rušivých prvků i vyvážení bílé. Nicméně mám s touto fotografií jeden zásadní problém. Protože se však může jednat pouze o moji perspektivu a nerad bych se dotknul autora snímku, berte následující text jako můj názor, který, třebaže je upřímný a směřován k tomu aby fotografovi pomohl, může znít tvrdě. Berte tedy, co říkám, s nadsázkou, jelikož bych nerad někoho pomocí hloupé kritiky odradil o fotografování a vůbec bych se nedivil, kdyby se mnou většina z vás nesouhlasila:

Nepíše se mi to snadno, ale proto, abych pomohl, musím s tím v mých očích ven: I když je tato fotografie technicky povedená, pro mě se nejedná o snímek, který bych si rád pověsil doma na zeď. Určitě se najdou lidé, kteří si teď myslí, že jsem se zbláznil, ale já jej v tuto chvíli vidím spíše jako studii hloubky ostrosti než hotovou fotografii. Možná jsem ovlivněn tisíci ostatními stejně vypadajícími fotkami, které fotografuje často vídám na každém webu o fotografování a jež fotí v podstatě každý, když začíná, nicméně se omouvám, ale mě tato fotografie na první pohled nezaujala. Tak to by byla ta kritická část a nyní pojďme na tu konstruktivní.

Neznamená, že když fotografujeme něco, co před námi fotografovalo deset tisíc lidí, že nemá smysl to fotografovat. To určitě ne. Každý máme přeci vlastní pohled na svět, třebaže si jej někdy necháme vytlouct z hlavy podobnými kritickými kecálky, jakého tady předvádím dnes já. Pokud ale fotíme něco takového, jako odkvetlé pampelišky, zamysleme se na chvíli nad tím, co děláme, proč to fotíme a co bychom rádi takovou fotografií řekli a vytvořme něco, co nikdo jiný nemůže vyfotografovat právě tak, jako my. Často neobvyklá perspektiva, jiné světlo či úprava ve Photoshopu může být právě tím, co hledáme. Říká se to snadno, zní to složitě, ale je to cesta k úspěchu. :)

Teď sice nemáme možnost tento snímek přefotit, ale pořád máme prostor k jeho vylepšení, a proto bych navrhl alespoň konverzi do černobílé, která, dle mého názoru, udělá fotografii zajímavější a díky zvýraznění jednotlivých částí pampelišky člověka i vtáhne do sebe. Lehce jsem doostřil ostrý květ, pohrál si s kontrastem a také vyretušoval okolní světlé prvky v trávě, jenž na barevné fotce nerušily, ale na B&W začaly být více viditelné a musely pryč.

Jak říkám technicky je to skvělá fotografie kompozice, perspektiva, ... ale osobně si myslím, že bychom měli, pokud se to hodí, vnést více sebe sama do našeho projevu a vytvořit něco mimořádného. Z dnešní fotografie je však cítit talent. ;) Moc děkuji za zaslání tohoto snímku a vážím si projevené důvěry v můj názor i odvahy si jej vyslechnout. 

Rádi byste si přečetli můj pohled případně ostatních fotografů dole v komentářích? Zašlete svůj snímek na kritika@odcloneno.com a já budu dělat vše, co bude v mých silách, abych pomohl a většinou pochválil.

konstruktivni-kritika-pampeliska-odcloneno 108.jpg