Fotografie, jejich příběhy a příběhy fotografů

Když jsem na minulé pondělí připravoval rozhovor se street fotografem z Ženevy, jsem si při pročítání jeho "about me" stránky na flickru všiml odstavce, který mě vážně zaujal svoji upřímností i moudrostí o fotografování, po jehož přečtení se mi rozsvítila v hlavě další fotografická žárovka. Tom píše:

Srdcem jsem spisovatel, a tak nebuďte překvapeni, když čas od času uvidíte eseje nebo psané příběhy pod mými fotografiemi, protože zatím stále nejsem sebevědomý natolik, abych nechal mé fotografie mluvit samy za sebe. Předpokládám však, že jednou budu.

Jinými slovy: pokud musíme lidem naše fotografie vysvětlovat, pravděpodobně nebudou tak dobré jak jsme mysleli.

Alternativním pohledem se však nabízí otázka: Když naši fotografii pojmenováváme a přidáváme k ní text s informacemi o příběhu, použitém vybavení, … přispíváme k její kvalitě?

Dříve jsem asi jako většina fotografů nad těmito faktory sdílení svých fotek na internetu nebo ukazování osobně moc nepřemýšlel. Nicméně čím více se nad tím poslední dobou zamýšlím a poupravuji své jednání, tím více a lepších reakcí od lidí, nejen fotografů, získávám. Což připočítávám tomu, že má tvorba je zřejmě lépe pochopena.

Ono někdy vystavení fotografie s otázkou Co vidíte? pomůže druhému člověku vidět fotografii z jeho vlastní perspektivy a snadněji si ji zamiluje a pak nám řekne například: "Při pohledu na tvůj snímek malé holčičky venku na dvorku před rustikálním nábytkem s úžasným úsměvem a jiskrou v očích, kterou jsem míval, když jsem byl malé dítě a kdy můj celý svět byl velký jak zahrada kolem našeho domu, třebaže mně připadala nekonečnou loukou plnou nespočetných možností."
 
Což se mi líbí o trochu více, než když druhému ukážeme stejný snímek a řekneme: "Toto je fotka, kterou jsem pořídil fotoaparátem Canonet QL17 se 40mm objektivem na f/1.7 a časem 1/250 vteřiny na Kodak Portra 400 kinofilm bez použití clony objektivu a jakéhokoliv jiného světla než přirozeného." A on, pokud nebude fotograf resp. ho nebudou takové věci zajímat pravděpodobně odpoví: "Aha,..."

Technická stránka fotografie jako nastavení či typ fotoaparátu zajímá většinou pouze druhé fotografy, avšak pokud je snímek opravdu dobrý, i my se o techiku přestáváme zajímat.