INTERVIEW: fotograf Yura Kurnosov - "mám jeden fotoaparát, jeden objektiv a jeden film, miluji lidi"

Veselé Velikonoce přátelé a kamarádi odcloněno.com blogu i dobré fotografie. Dnes mám pro vás úžasného fotografa, jehož přístup k fotografování je téměř identický s filozofií našeho blogu a navíc jeho fotografie lidí jsou dechberoucí. Všiml jsem si jeho tvorby na Google+ a poté, co jsem objevil, že je i na flickru, emailoval jsem jak nejrychleji jsem mohl. 

yura-kurnosov.png

Yura Kurnosov je profesionální fotograf a učitel fotografování z ruské Moskvy, kde se specializuje na fotografování lidí. Jeho snímky odkrývají duši portrétovaných žen i mužů, kteří se právě nacházejí před objektivem jeho fotoaparátu.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Když jsem jako malé dostal fotoaparát, lákalo mě kouzlo fotografování. Nicméně po několika letech, jsem jej odložil. Později jsem se k němu ale opět vrátil. To bylo v období, kdy jsem hledal dobrý způsob vyjádřování mého kreativního já.

Kdo nebo jaké elementy bys řel, že tě jako umělce ovlivnili?

Při tvorbě každé fotografie mě ovlivňuje subjekt, který právě fotografuji - nejčastěji žena. Ovlivnili mě však i Avedon, Penn, Christian Coigny a další klasikové.

Studoval jsi fotografování ve škole a nebo jsi samouk?

Zpočátku jsem byl samouk. Avšak po konstatním fotografování jsem se rozhodl navštívit kurz profesionálního fotografa specializujícího se na focení reklamy, který se konal ve Photo Academy v Moskvě, abych se naučil jemným nuancím reklamní fotografie.

Co pravidelně děláš, abys jako umělec neustále vzkvétal a kreativně nevyhořel?

Miluji život, často pozoruji lidi, snažím se je číst a čas od času fotím jenom tak, sám pro sebe.

Jak jsi se dostal k fotografování lidí?

Vždycky jsem chtěl fotit jako Avedon... ha ha :) Dnes si prostě užívám fotografování lidí.

Co by podle tebe měla portrétní fotografie vždy obsahovat?

Je pro mě těžké říct, co dělá dobrý nebo špatný portrét. Fotografuji lidi tak, že vždy začnu od mých vlastních pocitů. Když necítím lásku vůči portrétovanému člověku, nic dobrého z toho nevzejde.

Lidé na tvých fotografiích vypadají velmi uvolněně a skvěle naladěni, jak to děláš?

To je jednoduché... Důvěra, starý známý uvolněný a přirozený stav člověka i příjemná komunikace a nakonec ještě důvěra mi umožnují tvořit fotografie, jaké tvořím. Nakonec člověk na mých fotografiích může vidět přirozeného muže či ženu s vlastní osobností a přirozenou krásou... bez jediné kapky makeupu.

Podle čeho si vybíráš své subjekty?

Fotografuji pouze lidi, kteří mě osobně nějak zaujmou.

Co by fotograf při fotografování lidí neměl dělat?

Neměl by lhát. Upřímnost je velmi důležitá.

Co je důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Více se přikláním k názoru, že člověk by měl začít fotografovat, protože jej to k focení vnitřně táhne - pocitem v srdci i v duši. A fotograf by měl žít tak, jak mu napovídá jeho srdce a ne podle toho, co mu napovídávají stereotypy filištínské společnosti, jejich špatný vkus i vynucená morálka. Buďme sami sebou. Žádná super technologie nám nepomůže. Buďme umělci srdcem, ne fotoaparátem.

Na závěr bych se rád zastavil u média, které sis zvolil pro realizaci své vize - film.

Nemám rád dramatické závody o vytvoření toho nejlepšího objektivu či aparátu. Prostě miluji film a zůstal jsem u minimalismu - mám jeden fotoaparát, jeden objektiv a jeden film.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na Google+ nebo na flickru: http://www.flickr.com/photos/yuriy_k/

© Copyright Yura Kurnosov 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.