Joel Meyerowitz a fotografův instinkt

Také vám přijde, že fotografujete mnohem méně experimentálních snímků, než dříve? Pamatujete si na to, kdy jste naposledy stiskly spoušť svého fotoaparátu jenom proto, abyste věděli, jak bude něco vypadat? Přece nebudeme hádat, když jsme zkušení fotografové a "víme, co děláme", ne?! 

Jak všichni víme, dnes je velmi snadné získat informace o fotografování z internetu, knih, výukových DVD i online workshopů. Abych byl ale upřímný, tak si někdy se všemi těmi pravidly, návody a informacemi o fotografování připadám jako balón vznášející se nad scénou plnou tisíce potencionálních fotografií, bez možnosti klesnout a pokusit se je vytvořit. Zní vám tato situace povědomě? A jak z toho ven? 

Poslední dva měsíce jsem si více či méně každý den nad touto "informační kletbou" lámal hlavu a nemohl jsem najít ten správný konec, za který zatahat a nadobro ji prolomit... Předevčírem jsem si ale pustil novou reklamu na fotoaparáty značky Leica, resp. mini-dokument o fotografovi jménem Joel Meyerowitz, kde jsem si vzpomněl na jednu z jeho vět o fotografování, jež spustila jakousi sonátu v mé mysli, díky které jsem si konečně uvědomil, jak mé řešení není složité a že je blíž, než jsem si kdykoliv předtím myslel:

Joel Meyerowitz řekl: "If you got an instinct, you gotta follow it." čímž jinými slovy řekl, že dostaneme-li instinkt, musíme se jím prostě řídit a zmáčknout spoušť v pravou chvíli, i když si v daný moment nejsme jisti proč.

Už vám také začíná hrát v hlavě hudba? :)