FOTO MISE: Tipy k fotografování - FINE ART

Věřím, že když se řekne fine art nebo umělecká fotografie, každý si představíme něco jiného. A pravděpodobné se není čemu divit, když umění vnímáme i posuzujeme většinou každý rozdílně. Osobně v tomto ohledu rád často parafrázuji jednoho amerického soudce, který leč nemluvil o umění by řekl: Nejsem vám schopen umění definovat, ale poznám jej, když ho vidím. A podobně bych rád přistupoval k současné foto misi na téma fine art.

Jednou cestou je focení již hotového umění ať už vašeho nebo někoho jiného, ale abych byl upřímný, takové foto třeba obrazu nebo grafitti bez "ničeho navíc" většinou vnímám jako jistou formu parazitismu. Doporučil bych tedy vytvoření něčeho nového, originálního resp. vyfoceného tak, jak to dokážete pouze vy.

Dobré umění je dle mého názoru osobní, a proto se zamyslete nad věcma, které vás zajímají, které vám dělají radost či vás rozhořčují nebo naopak rozesmívají. Dobré umění podle mě nenechá lidi vůči sobě samému lhostjnými a říká něco víc...

Fine art podle definice, kterou najdeme třeba na Wikipedii, prý není praktické, ale pouze estetické. Fine art fotografie tvoří protějšek fotožurnalistice i komerční fotografii a je tvořena jako prostředek pro vyjádření umělcovy vize. Nedělejme si však starosti s definicemi a užijme si tohoto úžasńeho média, které máme díky moderní technologii kdykoliv a kdekoliv k dispozici.

Pro inspiraci se podivte například na Joyce Tenneson, která je úžasným příkladem fine art fotografky lidí. Její portréty si těžko dají její subjekty do občanky, ale na stěnu ve formě velkého obrazu jsou perfektní. Dále třeba Markus Hartel tvoří dechberoucí barevné street fotografie a John Sexton či Lars van de Goor úžasně nejen dokumentuje naši krajinu.

Nechce se mi vás, ale ovlivňovat a zmiňovat dnes konkrétní příklady, protože jsem sám zvědav, co vytvoříte. Skvělým způsobem, jak začít je uvědomit si sama sebe, vzít fotoaparát, nedělat si s ničím zbytěcné starosti a experimentovat. Třeba objevíte kus svého já, o kterém jste neměli ani ponětí a nebo dokonce vytvořite i první z dlouhé série úspěšných fine art fotografií. Mně se něco podobného povedlo jednou pozdě v noci při pojídání malých gumových medvídků...

Své fotografie prosím přidávejte do naší flickr foto skupiny do 10.4.2012 a nezapomeňte je označit TAGem odclonenoFMfineart.