KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #31: Cirkus

konstruktivni-kritika-fotografie-fotografovani-odcloneno-fotografie 107 (1).jpg

Předpokládám, že dnes jste někde venku nejlépe mimo město a užíváte si volného času s rodinou a přáteli, nicméně těm z vás, kteří si udělali čas i na dnešní pravidelnou konstruktivní kritiku a přišli navštívit odcloněno.com bych chtěl ze srdce poděkovat. Dnes mám pro vás fotografii z cirkusu, která mi byla zaslána na email kritika@odcloneno.com a která se mi moc líbí, protože její styl, jakým byla vytvořena krásně koresponduje s atmosférou daného momentu, kdy zvídavý chlapec objevuje, co se děje "za oponou". Vize fotografky je čitelná, zaujme a každému je více méně jasné, o co na fotografii jde, třebaže každý v ní můžeme vidět něco jiného. A právě to mám na fotografiích nejradši - že nám řeknou něco více i o naší perspektivě.

Z hlediska kompozice musím chválit využití trojúhelníkového kompozičního pravidla i pořízení snímku na výšku. Rozhodnutí ponechat fotografii v barvě, vyvážení fotografie i fokus, to je vše dobré. Kde bych však měl několik poznámek je... Ještě, než ale začnu, rád bych předeslal, že budu snímek považovat za spontánní momentku z cirkusu, pravděpodobně vytvořenou ve frontě na zvěř, kde si autorka nemohla vybrat jiné světlo, než měla k dispozici. Je však pravda, že v takové situaci je lepší fotit, než takový kouzelný moment ztratit, navíc v editoru fotografií můžeme případně nedostatky doladit. Například:

  • blesk byl ve srovnání se světlem na pozadí na můj vkus příliš silný, a proto bych jej příště pomocí jeho kompenzace zmírnil. Podobného výsledku se ale nechá dosáhnout i doma na počítači v Lightroomu, Aperture nebo Photoshopu. Lokálně bych červený závěs i kloučka ztmavil pomocí křivek.
  • Vyvážení bílé, je takové, jaké situace dovolovala, samozřejmě bych mohl poznamenat, že bylo možné použít CTO filtr pro blesk, ale musím uznat, že se mii líbí, že tónově obě scény - klouček a holčička, jsou barevně odděleny.
  • Lehce bych však scénu s holčičkou barevně doladil resp. snížil saturaci žlutých a oranžových odstínů.
  • Z hlediska rušivých elementů bych raději na snímku neviděl odlesk od reflexní nášivky na oponě, nicméně i když to tu zmiňuji, radši vidím přirozenou fotografii než technicky perfektní, ale strojenou.

Celkově bych tedy fotografii hodnotil velice kladně a až na několik detailů, které fotograf či fotografka může snadno doladit na počítači, je skvělá. Moc děkuji její autorce za projevení důvěry a zájmu o můj názor. Moc si toho vážím.

Chcete-li také znát můj pohled na vaši fotografii? Neváhejte a zašlete ji na kritika@odcloneno.com a ja udělám vše, co budu moc, abych pomohl a ve většině případů pochválil. Vždy se snažím být nápomocný a když už se mi něco nelíbí, vysvětluji a proč a jak bych to příště změnil, nicméně to už víte. :)

konstruktivni-kritika-fotografie-fotografovani-odcloneno-fotografie 108 (1).jpg