Fotografování jen pro popularitu? A jak přijímáme komentáře?

Se vzrůstající popularitou našich fotografií získáváme více komentářů, jak v reálném životě, tak online, a proto je nutné se čas od času zamyslet nad tím, jak je přijímáme. Ono je totiž až příliš snadné, abychom se nechali nasměrovat preferencemi druhých k úspěšným fotografiím a byli populární. Je však pouze popularita to, co jako umělci chceme? Je pro nás důležitější, abychom slyšeli chválu na fotografie, obrazy, hudbu apod., které nám někdo nadiktoval, jak máme tvořit?

Samozřejmě, že většinou jsme rádi, když se naše produkty lidem líbí, a o to víc nás i těší, když nám za ně klienti platí, protože to znamená, že můžeme pokračovat v tom, co nás baví. Tvoříme ale naše umění?

Všem nám je asi jasné, že na tyto otázky se nedá pokaždé hned odpovědět a pro někoho to ani není nutné. Osobně se ale nad nimi rád zamýšlím a připomínám si je, například v prosinci minulého roku jste si zde mohli přečíst podobný článek Popularita a fotografovo umělecké já, na který dnes v podstatě navazuji.

S rostoucím množstvím uživatelů i webů jako je Google+, 500px, Flickr získáváme desítky a stovky povzbudivých komentářů, počítáme plus jedničky, sledujeme zvyšující se popularitu a chceme přirozeně více. Může se nám vša stát, že čas od času však začneme tvořit pouze pro tato vyšší čísla a můžeme pak snadno spadnout do propasti, kdy se námi tvořené fotografie stanou produktem druhých a naše osobnost se z nich vytratí.

Sice si nemyslím, že je nutné se takové situace bát, ale uvědomění si podobného scénáře nám, myslím, může pomoci k tvorbě osobnější a originální tvorby, díky níž budeme úspěšní.

Pravdou jest, že perspektiva druhého nás může dovést do mnohem lepších míst, než jsme si kdy sami představovali nebo nám ukázat něco, co jsme ještě předtím neviděli. Hlavnim argumentem pro změnu kurzu by však neměla být popularita, nýbrž naše osobní rozhodnutí vycházející z nitra naší umělecké duše.

A jak bychom měli přijímat komplimenty, případně kritiku na naše fotografie a jiné umělecké produkty

Nerad bych vám zde samozřejmě diktoval, jak se máte nebo nemáte chovat, to je na každém z nás a nemyslím si, že existuje jeden jediný a dobrý postup. Nicméně toto dělám já: 

  • Když tvořím, nepřemýšlím nad tím, jak se budou mé fotografie líbit ostatním nebo dokonce mým klientům. Dělám vše, co je v mých silách, abych vytvořil krásné fotografie, které jsou lepší než ty, co jsem tvořil doposud. 
  • Když se setkám s pochvalou, upřímně poděkuji a jsem rád, že se druhým mé fotky líbí, neměním okamžitě kurz k tomu, co se jim líbilo nejvíce.
  • Když se setkám s kritikou, upřímně poděkuji a jsem rád, že mi někdo sdělil jeho názor, protože to není vždy pro lidi snadné.
  • Nad kritikou se zamýšlím, ale neměním kurz okamžitě podle toho, co se jim nelíbilo. Pokud však po chvíli uznám, že by to zlepšilo mé fotografie, implementuji to do své tvorby.

A jak tyto situace řešíte vy?