INTERVIEW: fotograf Lars van de Goor - inspirace a několik slov o jeho zasněných fotografiích

Přeji vám krásné pondělí a třebaže zima stále naznačuje, že ještě není připravena odejít, doufám, že vás to neodrazuje od focení. Dnes mám pro vás rozhovor se skvělým fotografem, který o svých fotografiích hovoří jako o “zasněných snímcích” a mnozí na ně pějí ódy nejen na Google+.

lars-van-de-goor-odcloneno-interview.jpg

Lars van de Goor je profesionání fotograf z Nizozemí, který společně se svoji dcerou žije v městečku nedaleko Amsterdamu. Jeho tvorba se vzhledově pohybují na pomezí fotografií a malebných obrazů a člověk u nich často stráví hodiny a hodiny a odejde s hlavou plnou inspirace.

Jak jsi se dostal k fotografování?

Celý život jsem byl muzikantem a do focení jsem se dal teprve před pěti lety, kdy jsem si koupil svůj první fotoaparát, protože do té doby jsem si vždy raději pořídil nějaký hudební nástroj - bubny, perkuse, kytaru, klávesy, ...

Kdy sis poprvé uvědomil, že bys chtěl fotografovat?

Jednou, když jsem ještě neměl fotoaparát, jsem jel po silnici na kole a uviděl rozjetou a lehce zmrzlou kytici na cestě, která vypadala jako moderní fosílie. Tehdy jsem litoval, že nemám fotoaparát.

Studoval jsi fotografování ve škole, a nebo jsi samouk?

Nikdy jsem focení oficiálně nestudoval a vše, co umím, jsem se naučil sám. A třebaže na jednu stranu nemám všechny technické znalosti, nejsem na stranu druhou limitován “oficiálním učením”.

Jak dlouho ti trvalo, než jsi se odhodlal fotografovat profesionálně a opustit své zaměstnání?

Přibližně tři roky.

Co bys řekl, že tě jako umělce ovliňuje?

Příroda. Často stojím na nějakém místě a cítím jeho kouzlo a pak už jenom čekám, než se něco stane resp. než se na danou scénu začnu dívat jinak, než když jsem přišel.

Jakým směrem by ses jako fotograf chtěl do budoucna vydat?

Rád bych více fotografoval lidi a tvořil jejich portréty. Kdybych mohl být neviditelný, vydal bych se do Amsterdamu a portrétoval a portrétoval. Zatím zůstávám u krajin a zvířat.

Co bys poradil ostatním fotografům, kteří by se chtěli zlepšit ve fotografování?

Důležité je, aby vás to bavilo, abyste byli trpěliví a když vás něco zaujme, vyfoťte to, protože na to samé už nikdy nenarazíte!

Má poslední otázka: Jsou paprsky světla na tvých fotografiích reálné a nebo přidané později ve photoshopu?

Lidé obvykle nevěří tomu, že jsou skutečné, ale pravdou je, že jsou.

Lars je velmi zaneprázdněný fotograf, a proto toto interview nebylo vytvořeno jako všechny ostatní, které zde na odcloněno.com naleznete, ale z archivu, který mi Lars van de Goor poskytl. Další jeho interview v angličtině naleznete zde a zde.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/larsvandegoor/

© Copyright Lars van de Goor 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.