FOTO MISE: Tipy k fotografování - NEJLEPŠÍ BAREVNÁ FOTOGRAFIE

Fotografovat v barvě je pro nás dnes normální, tvorba barevných snímků nám většinou přijde jako samozřejmost a pro většinu fotografů je to standard. Nicméně když se před lety postupně přecházelo od černobílých fotek k barevným, skoro všichni amatérští i profesionální fotografové, co byli zvyklí na focení na černobílý film, se začali učit, jak fotografovat v barvě. My se většinou takové věci neučíme a mnoho knih o digitálním fotografování se tímto aspektem fotografie zabývá okrajově a nebo vůbec, což je vcelku škoda, protože barva může snímku úžasně pomoct, ale při nevhodné použití jej zkazit a zatratit.

V důsledku spolupráce s jednou z TOP 10 svatebních fotografů/fotografek na světě (Dina Douglass) na našem THE BEST FOTO "THING" projektu, se mi minulý týden naskytla milá příležitost "zasvětit" současnou foto misi fotografování v barvě, přivést k tomuto tématu více pozornosti a navíc autorovi/ce té nejlepší barevné fotografie věnovat nový produkt zvaný COLORPOP Volume I., v hodnotě 179 USD, zdarma.

Co je COLORPOP?

Jedná se o balíček přednastavení (actions) pro Adobe Photoshop vytvořených fotografkou jménem Dina Douglass, které usnadňují fotografům po celém světě post-produkci jejich snímků.

Jak tento balíček akcí můžete získat?

Z archivu svých fotografií pošlete tu nejlepší na email fotomise@odcloneno.com, nebo vytvořte novou a přidejte ji do naší flickr fotoskupiny s TAGem odclonenoFMcolorpop. To nejlepší foto získá nový balíček kreativních Photoshop akcí Diny Douglass.

Na co si dát u barevných fotografií pozor?

Je třeba, abychom si byli vědomi psychologie barev a snažili se ji využít v náš prospěch. Například červená přitahuje naší pozornost, jelikož symbolizuje dynamiku, ohrožení, vzruch, a proto pravděpodobně bude moudré ji využít k upozornění na důležité části fotografie. Naopak modrá působí opačným, uklidňujícím dojmem a tak se hodí tam, kde chceme v divákovi vyvolat klid.

Barva by měla prohlubovat zachycenou atmosféru a ne ji narušovat. Například při fotografování dítěte hrajícího si na písku se budu snažit mít na scéně mnoho pestrobarevných teplých odstínů červené, žluté a modré symbolizujících harmonii, hravost, nekonečně pole dětských možností a radostný život našich malých ratolestí.

Naopak při fotografování smutné životní události bude pravděpodobně moudré zůstat u chladnějších barev pro navození pocitu vážnosti, případně bych využit komplemetárních barev pro vyvolání napětí, o tom ale o odstavec dál.

Dobrá barevná fotografie by měla sdělovat více, než její alternativa v černobílém provedení. Někdy není snadné se rozhodnout, ale každý fotograf většinou nakonec uvnitř sebe sama ví, která volba je ta správná pro každkou fotografii, třebaže občas musí post-produkci svých fotek odložit aby získal potřebný nadhled.

Co je barevná kompozice a jaká je teorie barev?

Pro vytvoření napětí nebo naopak klidu se hodí znát teorii barev, jejichž pochopení nám usnadňuje barevný kruh.

zdroj: Leopard Print

Všechny barvy, které můžeme propojit trojúhelníkem, jsou barvy harmonické, které v člověku navozují pocit klidu a hezky k sobě ladí. Naopak protilehlé odstíny jsou barvami komplementárními neboli doplňovými, které se hodí pro vytvoření neklidu či kontrastu na scéně. A ty sousedící na barevném kruhu jsou barvy příbuzné a mají v podstatě stejný účinek na naše vnímání jako barvy harmonické. Osobně moc rád často chodím v různých ročních obdobích studovat barvy do přírody, která je dokonalá v jejich kombinaci.

Barvy a její kombinace nám umožňují snadno vyjádřit emoce, vyjádřit náš osobní názor i estetiku. Jak asi víte, říká se tomu barevná kompozice a fotografie, které jí využívají často řadíme na vrchol našich pomyslných žebříčků. 

 

Nejhezčí na této teorii barev však je, že se jí téměř nikdo z nás nemusí učit, neb ji od narození vidíme a vnímáme všude kolem sebe - tedy hlavně v přírodě - a stačí si ji uvědomit a dobŕe využít. Nedělejte si tedy starosti s teorií. spolehněte se na své vlastní a přirozené vnímání, vezměte fotoaparát a vyražte fotografovat. Už teď se nemůžu dočkat, až uvidím vaše snímky a jednomu z vás budu moct pomoci k novému produktu Diny Douglass.

Výsledné fotografie prosím nahrajte na flickr, přidejte do naší fotoskupiny a označte TAGem odclonenoFMcolorpop nejpozději do 24.dubna 2012, případně je zašlete na email fotomise@odcloneno.com.