INTERVIEW: fotografka Shavonne Wong - o focení módy s mladou fotografkou

S milým úsměvem na tváři vás všechny vítám u dalšího z našich rozhovorů s kreativními fotografy. Dnes tu máme interview s mladou fotografkou z Asie, jejíž tvorba mě zaujala na G+ a dnes si asi už dokážete představit, jak jsem byl nadšený, když jsem ji našel i na flickru.

fashion-fotografka-rozhovor-shavonne-wong-interview-profile.jpg

Shavonne Wong je jednadvacetiletá fotografka ze Singapůru, která se převážně soustředí na fotografování módy. Za její fotografie již získala řadu ocenění a také mnohé z nich můžeme nalézt v několika publikacích o módě.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stala fotografkou?

Nebudeš tomu věřit, ale tvorba ostatních fotografů. Jsem hodně vizuálně založený člověk, a tak jsem se dala na fotografování krátce poté, co jsem si prošla několik časopisů o módě. Napadlo mě totiž tehdy, že to musí být spousta legrace tvořit takové krásné fotky. Hned od počátku jsem tedy věděla, že focení módy bude to moje.

Jenom proto ses tedy vydala na cestu fashion fotografky?

Ano a také proto, že mi to poskytuje větší kreativní svobodu než třeba focení krajin.

Kdo nebo jaké elementy bys řekla, že tě jako umělce nejvíce ovlivnili?

Moji oblíbení jsou Tim Walker a Bruno Dayan. Oba jsou to vynikající fotografové!

Co pravidelně děláš proto, aby ses jako fotografka neustále zlepšovala a kreativně nevyhořela?

Když cítím, že mi dochází kreativita a blížím se vyhoření, dám si volno. Někdy ale, když mi připadá, že mi chybí inspirace, se vydám na vlny internetu a hledám ji tam. Nicméně nehledám nutně věci související s fotografováním nebo módou. Internet je plný tolika konceptů a myšlenek pocházejících ze všech koutů světa, že i když si procházím třeba jen tumblr, začnou se v mé mysli rodit myšlenky a nápady na zajímavé fotky. Odtud pak postupuji dál.

Existuje něco, co by každá módní fotografie měla obsahovat?

Pokud by takový prvek byl snadno definovatelný, měla bych mnohem snazší práci. Je to ale něco, co lidi k fotografii přitáhne, ta krása, která je přivede k tomu, aby se na dobrou fashion fotku podívali ještě jednou.

Lidé na tvých fotografiích vypadají velmi uvolněně a “žijí v daném momentu” resp. atmosféře, kterou se snažíš zprostředkovat. Jak to děláš?

Téměř nikdy své modelky moc neřídím. Neříkám tím však, že nemám kontrolu nad celým focením. Preferuji však vytvoření požadované nálady na počátku focení, po které se pak už vše veze a já sleduji, jak se věci vyvíjejí. Je to tak snadnější, když jsme všichni v pohodě.

Co by podle tebe fotograf či fotografka měli nebo neměli dělat, když pracují s lidmi?

Hmm... řekla bych, že je třeba respektovat lidi ve svém týmu a třebaže můžeš mít jako fotograf větší slovo, když přijde na rozhodování, je nutné chovat se k lidem jako k sobě rovným, protože celé focení nebude mít úspěch, když nebudeš mít dobrý tým.

Co je důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Rozhodně fotograf. Viděla jsem příliš mnoho krásných fotoaprátů nastavených na automatický režim a produkujících nudné fotografie. Je to smutné. Na druhou stranu někdo se skvělým okem může vytvořit úžasné fotografie s fotoaparátem v telefonu. Je to o zachycování momentů.

Na závěr bych se rád zeptal, co bys poradila člověku, který by rád fotografoval módu?

Nevzdávej se. Nepal za sebou mosty. A nepřestaň si užívat legrace.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na Google+ nebo na flickru: http://www.flickr.com/photos/zhiffy/  

© Copyright Shavonne Wong 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.