Je ostrost jen jeden z technických elementů, nebo je to nezbytná složka každé fotografie?

Dnes bych se chtěl zabývat poněkud opomíjenou stránkou fotografování - ostrostí fotografie. Předpokládám, že při editaci čerstvě nafocených snímků, podobně jako já, mnohé odmítáte zařadit do finální selekce, ať už jste fotili pro klienty nebo sami pro sebe, jenom proto, že nebyly dostatečně ostré. Fotka musí být ostrá, jinakje to špatná fotka, máte asi také na mysli. Samozřejmě se nejedná o nic ojedinělého a většina z nás tak činí. Je to ale dobře? Není ostrost fotografie přeceňovaná?

Samozřejmě, když je fotografie vysloveně špatně zaostřena například místo subjektu je ostré pozadí, což je pro nás v daném případě nežádoucí, není, co řešit. Vyřazujeme ale pouze "nesmyslné" resp. "nežádoucí" fotografie? Co když máme před sebou na monitoru krásný a jediný portrét syna našeho kamaráda a jeho oči nejsou, protože jsme s sebou neměli ten nejlepší objektiv, úplně a perfektně ostré? Nebo protože se lehce pohnul je lehce mimo pole ostrosti? Co pak? V případě, že jsme měli k focení pouze jednu a neopakovatelnou příležitost, pravděpodobně si fotku ponecháme. Budeme na ni ale hrdí, když není "dokonalá"? Vystavíme ji na náš blog/500px/Google+ profil?

Poslední dobou čím dál častěji přemýšlím nad významem ostrosti fotografií a musím uznat, že si nejsem kompletně jistý, jestli se jedná pouze o jeden z technických elementů, jehož je možné využít, nebo nezbytně nutnou součást každé fotografie, bez níž žádná fotka nemá smysl.

Jak to vnímáte vy? Není ostrost snímků mezi námi fotografy nadhodnocená? Je fotka opravdu tak špatná, když jediné, co jí "chybí" je dokonalá ostrost?

P.S. Dnešní foto editory a převážně Photoshop samozřejmě umožňují leccos zachránit, doostřit a všichni jsme si toho vědomi. Pro dnešní zamyšlení, ale takový případ prosím nechme stranou. ;)