Je osobní tvorba důležitější, než fotografování pro klienty?

Fotografování je relativně drahý koníček, a proto se mnoho fotografů snaží přejít na kolej poloprofesionála, aby si mohli dovolit obnovovat své vybavení či dokonce jdou ještě o kus dál a vydají se na dráhu profesionálního fotografa. Nemám vůbec nic proti takovému rozhodnutí a myslím si, že je to na každém z nás. Mám pro vás však jednu malou radu resp. připomínku: nezapomínejte sami na sebe!

Po několika letech fotografování pro klienty se člověku může stát, že i když jsou jeho fotografie technicky skvělé, tak při pohledu na svoji tvorbu nevidí pokrok ve své vizi a uměleckém vyjádření a fotografování jej může pomalu ale jistě přestat bavit a nakonec dokonce odloží svůj aparát na poličku a najde si jinou volnočasovou aktivitu. Takových případů najdeme stovky, studenty fotografických škol počínaje a nadšenými kamarády s fotoaparáty konče, a všichni většinou říkají to samé: "Fotografování už mě nenaplňuje, jako dřív." nebo "Došla mi inspirace." nebo "Z focení se pro mě stala práce a třebaže mi dřív dodávalo energii, dnes mě unavuje." nebo "Poslední dobou si připadám více jako dělník, než umělec." apod. Co tedy dělat, abychom se takových závěrů vyvarovali?

Jedna možnost je zůstat u amatérského fotografování, tvořit pouze z lásky k tomuto médiu a aktivitě a najít si alternativní zaměstnání. Osobně však musím podotknout a mnozí pravděpodobně budete souhlasit, že to není nejlepší řešení pro každého. Navrhuji tedy:

Nesoustřeďme se pouze na fotografování. Nedopusťme, aby se focení stalo naší jedinou aktivitou. Jednou týdně případně jednou za měsíc vyražme na fotoprocházku či do studia nebo do přírody a fotografujme, co je našemu srdci blízké. Jednou za čas foťme jen tak a pouze pro sebe a pracujme na osobních projektech, při jejichž tvorbě klient neexistuje...

Osobní projekty, jak krátko, tak i dlouhodobé, jsou velmi důležitou součástí každého úspěšného fotografa a mnozí vám dokonce řeknou, že pokud chcete jako fotografové/umělci růst, osobní tvorba je nezbytná. Navíc právě takové projekty nás odlišují jeden od druhého a potenciální klient má pak snažší práci s výběrem toho správného fotografa či fotografky pro jeho projekt - ať už se jedná o rodinný portrét či mezinárodní reklamní kampaň. V osobní tvorbě fotografova člověk pozná, na čem mu záleží a právě proč by jej měl zaměstnat. Navíc, jak jsem zmínil, nás to udržuje kreativními a doplňuje naši studnu inspirace...