FOTO MISE: Tipy o fotografování - VŽDYŤ JEN TO JEN KUS PAPÍRU!

Při vymýšlení tématu současné foto mise jsem hledal něco, co by bylo vhodlné pro fotografy všech úrovní, aby se ostřílení nenudili a méně zkušení nebáli pustit do tvorby. VŽDYŤ JEN TO JEN KUS PAPÍRU! mi tedy přišlo jako perfektní téma a dnes mám pro vás několik tipů a možná i rad, jimiž bych rád pomohl těm, kteří si zatím ještě neví rady.

VŽDYŤ JEN TO JEN KUS PAPÍRU! pro mě představuje možnost vytvořit fotografii, která poukazuje na nesmyslnost určitých konvencí či přílišného respektování názorů druhých, a navíc v rámci takového tématu můžeme zpracovat různé fáze "problému". Ta první představuje situaci počátku informace, v další informace či konvence žije a v poslední blaze nebo neblaze končí. Vyberte si proto tu, jež vám je nejbližší, vemte do ruky foťák a vzhůru do kreatvního fotografování...

Fázi jste vybrali, ale pořád nevíte, jak na to? Nevadí, začněme tedy od počátku. Dle mého názoru, když chceme vytvořit zajímavou fotografii, která vznáší více otázek, než na kolik odpovídá, je dobré začít u vymyšlení příběhu či zpracování nějaké osobní zkušenosti. Na 5 minut si tedy sedneme do klidu a zamyslíme se nad jejím úvodem, statí i koncem a zvolíme tu nejbarvitější představu, která nás napadne. Nemusí to být nutně fotografie lidí, kolikrát i věc nebo místo s absencí člověka řekne víc, než on sám. Ale abych se vrátil k tvoření fotografie... Naší představu načrtneme, přičemž dáváme pozor i na to, kde budou světla, jaká bude pozice stínů i věcí resp. kompozice, případně o jakou lokalitu se bude jednat. Po dokončení náčrtku, jej vyfotografujeme a vydáme se na zmíněnou lokalitu (domů, na ulici, do práce, studia, ...), abychom zjistili, jak se nám bude nebo nebude hodit a co budeme potřebovat (objekivy, blesky, difůzní desky, věci, lidi, ...), až půjdeme fotit "naostro". Pak už jenom dojednáme a doladíme detaily a náš snímek vytvoříme. Nicméně hned, jak jej budeme mít, začneme experimentovat - v osmi případech z deseti skončíme u mnohem lepší fotky, než jsme si původně mysleli, že budeme mít. ;)

A proč jsme si náčrtek po jeho dokončení fotili? Protože jej společně s hlavní a dokončenou fotografií otevřeme ve Photoshopu nebo jiném editoru a vytvoříme skvělý dyptich, který bude upozorňovat na to, že nápad je jen kus papíru - do té doby, než jej kreativní člověk, zpracuje a vytvoří úžasnou fotografii, která má smysl, přináší poučení, ...

V případě, že vám tento styl fotografování nevyhovuje a neradi "plánujete" své fotografie, doporučuji vyrazit ven a fotografovat lidi, jak pohazují odpadky po ulici, kdy si řeknou, že je to jen kus papíru, a přitom znečišťují naše životní prostředí. 

Nebo kritika novinových článků může být také dobrý nápad. Nefoťte však pouze noviny, ale podivte se, jaké nadpisy vám mohou pomoci dotvořit příběh či zprávu, jíž se snažíte sdělit.

Možností zpracování současného tématu VŽDYŤ JEN TO JEN KUS PAPÍRU! je stovky, přeji vám proto šťastnou ruku při výběru i fotografování a už teď se nemůžu dočkat, s čím za týden přijdete. Často i ty "nejobyčejnější" fotografie mají největší úspěch. ;) Své snímky prosím nahrajte na flickr, přidejte do naší flickr foto skupiny a hlavně označte TAGem odclonenoFMpapir nejpozději do úterý večer 13.3.2012.