KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #29: Festival of Colors

konstruktivni-kritika-fotografie-fotografovani-odcloneno 107.jpg

Po čtrnácti dnech vás opět vítám u dalšího dílu konstruktivní kritiky, tentokrát tu mám k posouzení fotografii malého dítka z festivalu barev, která mi přišla na emailovou adresu kritika@odcloneno.com a k níž se dnes rád vyjádřím resp. pokusím se, pokud bude potřeba, pomoct. Na první pohled je fotografie zajímavá a člověka k sobě přitáhne jak očima dítěte, tak svou barevností. Při bližším prohlédnutí si zobrazené scény a zamyšlení se nad různými detaily jsem dospěl k názoru, že to, co mě na fotografii nejvíce zajímá jsou právě oči subjektu a dd tohoto apektu se budou odvíjet mé poznámky. 

Vize autora i to, na co chtěl svou fotografií poukázat jsou na první pohled jasné a relativně dobře čitelné. Fokus, vyvážení bílé i světlo bylo dobře zvoleno resp. využito k vytvoření poutavé fotografie, stejně jako ponechání snímku v barvě se jeví býti dobrým rozhodnutím. Volba vyšší perspektivy nahrává výrazu v obličeji a skvěle poukazuje na to, že se díváme na dítě a ne na dospělého. Několik detailů bych však na snímku poupravil: 

  • na první pohled má pozornost utíká z fotky levým spodním rohem, který je díky fotografování s širokoúhlým objektivem nepřizozeně výrazný. A tak, třebaže se mi líbí zahrnutí levé dětské ruky do obrazu, jsem se rozhodl pro čtvercový ořec, kterým (dle mého názoru) řeknu, co mám, neodvádím pozornost a zároveň zvýrazním i oči subjektu.
  • Dále při zamhouření mých očí a pozorování nejsvětlejšího místa na fotce mě stále lehce znepokojuje levý dolní roh, který je na můj vkus až moc bílý. Ztmavil jsem je a dosáhl tak toho, aby první pohled diváka vedl k dětským očím a ne do levého spodního rohu.
  • Rušivými elementy však ještě nekončím a teď se zaměřme na pozadí. Osobně bych asi zvolil o trochu menší hloubku ostrosti pro oddělení fotografovaného dítěte od pozadí, ale s širokoúlým objektivem si člověk nemůže úplně vybírat. Při aplikaci tmavé viněty, došlo k zvýranění nechtěných částí pozadí, a tak ta byla zavežena, nicméně světlá viněta byla správnou volbou.
  • A když jsem u zesvětlování, musím zmínit expozici. Samozřejmě autor i já můžeme vidět věci na našich monitorech jinak, ale přijde mi, že obličej je podexponovaný, a proto jsem jej lokálně pomocí křivek zesvětlil.
  • Nakonec jsem jenom zvýšil saturaci barev a trochu více doostřil pro poukázání na detaily, které na původní fotografii nebyly zřejmé, čímž jsem, jak doufám, dopověděl příběh fotografie.

Doufám, že mé poznámky jsou nápomocné a že nabazíruji na zbytečných detailech. Moc děkuji za zájem o můj názor i důvěru v něj projevenou zasláním fotky na emailovou adresu: kritika@odcloneno.com. A co vy ostatní, chtěli byste také znát můj názor na vaši fotografii? Neváhejte ji také zaslat!

A nyní fotografie s navrženými úpravami:

konstruktivni-kritika-fotografie-fotografovani-odcloneno 108.jpg