KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #27: Zimní ráno

konstruktivni-kritika-fotografie-zimni-rano 107.jpg

Přeji vám krásné a sluncem prozářené sobotní ráno, což se i pěkně hodí k fotografii, kterou mi jeji autor zaslal na email kritika@odcloneno.com a jíž se budeme dnes zabývat. Jako obvykle začnu s pozitivními stránkami snímku a pak přejdu k věcím, které bych rád změnil. 

Každý jsme pravděpodobně fotografovali stejnou scénu, kdy jsme ráno doma a najednou si všimneme slunečních paprsků zářích skrz naše okno ještě zatažené závěsem. Rychle tedy popadneme fotoaparát a běžíme k oknu si krásné světlo zaznamenat. Osobně moc rád dokumentuji podobné aspekty všedního života a oceňuji autorův nápad. Fokus, hloubka ostrosti i světlo jsou také v pořádku, nicméně snímek by potřeboval trochu pomoct:

  • když jsem otevřel email s touto fotografií, prvních několik minut jsem netušil, o co se jedná a mé oči i mysl brouzdaly po fotce křížem krážem. Pak jsem si všiml slunce, pak stínu a nakonec i zamrzleho okna. Musím však konstatovat, že tyto věci by měly být zřetelné hned zpočátku, protože jinak by mnoho lidí mohlo od fotky odejít, aniž by ji pochopilo. Při příštím focení bych tedy dal větší důraz na čitelnost.
  • Po zjištění, o čem snímek je, jsem se dal do přemýšlení nad významem jeho černobílého provedení i ořezu, který fotograf zvolil. Ořízl jsem tedy levou stranu a také po hrátkách s vyvážením bílé i barevnou paletou odstínů černé i středně šedé, jsem se dobral názoru, že B&W pro tuto fotografii není vhodné, a proto jsem některé barvy dodal. 
  • Konkrétně jsem zvýšil teplotu barev celé fotografie jemným posunutím vyvážení bílé do žluta stejně jako odstínu středně šedé. Odstín černých a velmi tmavých barev jsem posunul do modra pro navození pocitu chladu a pro využití protikladů na paletě barev.
  • Poté mi přišlo, že člověk snadněji pozná, že se jedná o slunce záŕící oknem, nicméně mi na fotce pořád něco chybělo, a tudíž jsem pomocí "S" křivky přidal kontrast, čímž jsem zvýraznil i stín připomínající tvar pejska, který, jak předpokládám, tvoří stromy nedaleko domu. 
  • Nakonec, když jsem zjistil, o čem fotografie je, musím konstatovat, že se jedná o vážně parádní nápad i hezkou vizi. Mám-li být ale úplně upřímný, musím říct, že bych si jich asi nevšiml, kdyby mi fotka nepřišla na kritiku a nesnažil bych se v ní něco hledat. V dnešní době, kdy nás fotky, obrázky, videa a filmy zaplavují na každém kroku našeho života je nutné tvořit fotky, filmy apod., které nás upoutají. ;)

Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl a že jsem nebyl zbytečně tvrdý. Moc děkuji za projevení důvěry v můj názor a zaslání fotografie na kritika@odcloneno.com a těším se i na fotografie Vás ostatních!

konstruktivni-kritika-fotografie-zimni-rano 108.jpg