FOTO MISE: Tipy k fotografování - TAKTO VYPADÁ MOJE JARO

Tak už máme jaro i oficiálně! Fotografujete, co to dá? Už jste "vyhnali" rodinu na jarní procházku a pořídili jste několik čerstvých momentek lidí, jež máte nejraději? Sám jsem se o víkendu na podobnou procházku Prahou vydal a už teď se nemůžu dočkat, až budu mít čas nechat si vyvolat nafocený film. To těšení na fotografie mám možná stejně rád, jako samotné fotografování... Pojďme se ale vrátit k tématu resp. k tipům k současné foto misi na téma: TAKTO VYPADÁ MOJE JARO...

Jak si asi dokážete představit, těžko vám zde můžu radit, jak právě VAŠE jaro má vypadat. Nicméně než abych touto chytráckou leč pravdivou větou skončil a "vyslal" vás fotit, rád bych se podělil moji zkušenost a případně i o několik tipů, které často vedou k relativně dobrým a kvalitním fotografiím. 

Moje rodina má moc ráda kávu a kavárny a třebaže je navštěvujeme celý rok, jaro pro nás znamená počátek relaxačního období na otevřených kavárenských zahrádkách, kde nás většinou nikdo neruší a kde máme možnost si popovídat, odpočinout a na chvíli zapomenout na všechny "povinnosti", které nás zanedlouho čekají. Mohl bych samozřejmě vybrat i jinou z našich aktivit, ale co si budeme povídat, jarní úklid není tak "sexy"...

Jak tedy bude vypadat moje fotografie jara? A co budu dělat pro dobrou komunikaci své zprávy? V první řadě je třeba, abych si uvědomil, že fotografuji svůj pohled, a proto budu koncipovat moji fotografii tak, aby až ji divák uvidí, aby se vžil do mého vidění. Budu fotografovat za polojasného či slunečného dne, abych zachytil jarní paprsky slunce dopadající na moji scénu a prvních několik desítek minut se budu věnovat své rodině, abych vytvořil dostatečně uvolněnou atmosféru plnou klidu, radosti a pohody, kterou pak budu fotografovat. Mé snímky budou na pomezí momentky a portrétu, fotografované 40-50mm objektivem pro vytvoření perspektivy podobné lidskému oku a nebudu pouze sedět u stolu, ale občas vyjdu i ven ze zahrádky, pro zachycení více okolního prostředí. Důraz však vždy dám na stůl, kde sedí mí blízcí. Skvělou fotografii také tvoří pohled z kavárny skrz dveře ven na zahrádku.

Před fotografováním si ale ještě uvědomím, že k lepší komunikaci mého záměru bude dobré, když zvolím jednodušší kompozice a fotografie s malou hloubkou ostrosti pro odlišení rodiny od ostatních návštěvníků kavárenského zařízení. Vyhraním se příliš těsných fotografií obličejů bez kontextu a pokusím se zahrnou nápis kavárny na budově či alespoň hrníčků s kávou na stole či v rukou mých subjektů nebo obsluhy.

Pak si vezmu do ruky fotoaparát a začnu si s ním pohrávat mířit s ním na mé subjekty, aby si postupně zvykly na to, že budou foceny a dalších několik minut trávím komunikací s nimi a pozorováním mého pohledu, který se budu za chviličku snažit zachytit. Hlavní věcí je, aby má rodina neměla pocit, že šli na kávu s fotografem, ale s bráchou, synem, ... A teď už nezbývá, než stisknout spoušť a pak jěště několikrát, protože mě to baví.

Tak takto přibližně bude vypadat moje fotografie jara, až zajdu do fotolabu a nechám film prohnat "cé čtyřicet jedničkou". A jak bude vypadat ta vaše? Půjdete fotografovat probouzející se přírodu? Nebo vyrazíte na dětské hřiště? Jak vypadá vaše jaro? Těším se, až jej uvidím příští týden. Své fotky prosím označnte TAGem odclonenoFMjaro a přidejte je do naší flickr foto skupiny nejpozději do 27.3.2012.