INTERVIEW: fotograf Martyn Castens - designér, co rád fotografuje

Přeji vám krásný den po ještě hezčím a sluncem naplněném víkendu. Dnes jsem pro vás připravil interview s profesionálním designérem, který ve volných minutách rád fotografuje.

Martyn Castens je profesionální grafický/web designér z La Jolla v Kalifornii, který ve volných chvílích rád fotografuje.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Je to zvláštní, ale pokaždé, když mě někdo nazve fotografem, mám podivný pocit. Jsem zvyklý říkat, že jsem designér, který rád fotografuje.

Vyrostl jsem s otcem, který byl amatérským fotografem a když jsem byl malý kluk, dostal jsem od něj svoji první filmovou zrcadlovku, nicméně má motivace k focení se časem vytratila. Teda až do doby, kdy jsem začal s designem. Fotil jsem čím dál více a užíval si učení se, co a jak funguje. Mám moc rád výzvu učení se nových věcí a s radostí pozoruji svůj vývoj.

S podporou mé milé manželky a všech kolem mě jsem si uvědomil, že tvořím celkem slušné fotografie. :) Začal jsem tedy investovat více času do focení a užívám si reakcí a emocí, které jsem schopen vytvořit jedinou fotografií. Rád běžné věci ukazuji kreativním způsobem, který osloví diváka a to je v podstatě to, co mě dovedlo tam, kde jsem dnes.

Kdo nebo jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivnili?

Řekl bych, že mě hodně ovlivnilo surfování. Muzika, kterou jsem od malička poslouchal byla z videí o surfování. Má láska pro design začala tím, že jsem sledoval skvělé umělce tvořící pro surfařské společnosti. Většina lidí, které znám a které jsem poznal díky surfování jsou úžasně kreativní a právě jejich kreativita mě posunuje neustále kupředu. A také miluji kávu!

Studoval jsi fotografování ve škole pro fotografy, a nebo jsi samouk?

Fotografování jsem nikde formálně nestudoval, ale rozhodně jsem se mnohému naučil díky internetu. Člověk dneska může najít cokoliv online a díky všem těm skvělým lidem, co tvoří video-tutoriály, bylo snadné se focení rychle naučit. Když člověk chce, dokáže cokoliv.

Co běžně a pravidelně děláš, aby ses neustále zlepšoval a kreativně nevyhořel?

Kreativně nevyhořet je vcelku náročné, kolikrát se mi ani nechce kvůli ostatním běžným povinnostem vzít foťák do ruky, nicméně vždy když se přemůžu a vytvořím něco zajímavého, je to skvělý pocit! A tak se vždycky snažím tvořit. Někdy narazím na zlatou žílu a jindy ne, nicméně pravidelné tvoření udržuje moji mysl i umění v pohotovosti. Vždy se snažím promítnout do svých fotografií určitou emoci, protože je to na každé fotce pak vidět.

Začal jsi tedy s 365 projektem pro neustálé tvoření a následně aktivní mysl i smysly?

Ano a taky proto, že 365 projekt je “cool”! :D Ale teď vážně. Pustil jsem se do toho převážně proto, abych se přiměl k práci na sobě a zlepšování se. Je to takový duševní cíl “dnes musíš vytvořit další fotografii” a i když jeden den vynecháš, další na tebe čeká za rohem a křičí: “Fotka, Fotka Fotka!”. Někdy vše, co potřebuješ je tento pidi cíl, jenž tě udržuje na té správné cestě, zaostřeného na věci, které ti přinášejí potěšení.

Co tě přivedlo ke konceptuálním fotografiím?

Rád fotím něco, co v lidech vytváří různé reakce, když se na to podívají. Může to být koncept, rozložení předmětů, barva, svělto nebo nápad, který je také inspiruje. Je skvělé mít takovou schopnost a možnost ovlivnit druhé.

Tvoříš fotografie “pouze” pro lásku k fotografování nebo také fotíš pro komerční klienty?

Zatím pro lásku k focení, ale člověk neví, co budoucnost přinese.

Co by podle tebe měla dobrá fotografie vždy obsahovat?

Myslím, že fotka by vždy měla obsahovat nějakou emoci. Měla by v člověku vyvolat určitý pocit, když se na ni podívá.

Co je důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Určitě si myslím, že fotograf a jeho umění/talent je mnohem důležitější než foto-vybavení. Nějaké vybavení je však důležité (pizzař také pizzu bez trouby neupeče), nemusí to však být to nejlepší, nejnovější a nejdražší - hlavně, když člověk začíná a trénuje své oko. Dobrý fotograf může fotografovat s čímkoliv, nicméně dobrý foťák ještě neznamená, že na jeho paměťové kartě budou dobré fotky.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/46804252@N06/

© Copyright Martyn Castens 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.