FOTO MISE: Tipy o fotografování - STINNÁ STRÁNKA KONZUMNÍ SPOLEČNOSTI

S nadcházejícím Valentýnem se nám obchodníci neustále snaží namluvit, že pokud někoho máme rádi, musíme u nich utratit nezanedbatelnou částku. I televizní reklamy a často i filmy a seriály na nás "křičí" to samé, a tak mnohdy podléháme nátlaku marketingových oddělení a nakupujeme i zbytečnosti abychom "neztratili naší lásku" - tu, o které nám všichni říkali, že se stejně koupit nedá...

To je samozřejmě poněkud extrémnější pohled na věc, třebaže se zdá, že každý prodavač sní o zákaznících půjčujících si na dárky u "lichvářů" a nebojí se i sáhnout po biblických postavách a člověka postupem času manipulovat k útratě. Věřím však, že většina z vás nepatří mezi loutky marketingu a i když rádi využijete 14.února k potěšení druhých, nelítáte marně po nákupním centru, neděláte si starosti z radosti a raději jste na své blízké milí resp. Valentýna si stejně jako každý jiný den v roce užijete.

Dost ale "moralizování" a pojďme raději k tipům na fotografie na téma STINNÁ STRÁNKA KONZUMNÍ SPOLEČNOSTI. Než ale začnu, chci podotknout, že třebaže záměrem této foto mise bylo původně vyjádření našeho názoru na Valentýna, nemusíte se nutně držet tohoto "svátku zamilovaných", konzumu máme kolem nás víc než bychom možná chtěli. A teď už k tipům:

  • v úvodu jsem hovořil o obchodnících a utrácení za dárky, avšak při fotografování bych se zaměřil na stránku zobrazující hmotu s abcencí citů. Jednou ze stinných stránek konzumu je duševní prázdnota, která se relativně dobře zachycuje obrazem a pravděpodobně tím směrem bych se vydal.
  • Nicméně konzum není pouze o prázdnotě, ale i o lidech, kteří nezvládají žit v systému konzumní společnosti a hrají tuto hru až do doby, kdy jsou vyvržení na okraj a končí s několika osobními věcmi na ulici. Portrét takového člověka s jeho osobním příběhem by mohla být výborná fotografie nejen do foto mise.
  • Pokud se podíváme na společnost fotografů... fotka překvapeného fotografa sedícího u stolu plného fotoaparátů a objektivů za desítky tisíc korun v kontrastu s podprůměrnými fotografiemi, které "jeho fotoaparáty a objektivy" sami tvoří, by mohla být vtipným zpracováním a odlehčením tématu.

 

Dnes pouze jen tři tipy? Je pravda, že bych zde mohl s konkrétními příklady fotografií konzumu pokračovat dál, avšak aby se z foto misí nestalo fotografování podle návodu, raději skončím. :) A ještě jedna věc: Nezapomeňte také na technickou kvalitu fotografie, jak fotograf Douglas Kirkland říká: technická kvalita fotografie je samozřejmost. Jinými slovy dbejme na kompozici i perspektivu, ostření i hloubku ostrosti i zpravování fotografie v editoru na počítači, telefonu, tabletu apod., čímž často zvýšíme její čitelnost a někdy i doplníme, co chceme říct a podpoříme náš vyšší záměr. Jsou ale i situace, kdy jeden či dva či všechny záměrně zanedbané aspekty technické stránky fotografie vytvoří z obyčejného snímku skvělou fotografii.

Přeji příjemné tvoření a těším se na příští týden na souhrn našeho fotografování. Fotky prosím přidávejte na flickr s TAGem odclonenoFMkonzum do úterý 14.2.2012.