Elizabeth Dalziel - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

S radostí vám dnes mohu oznámit, že již 40 fotografů se s námi podělilo o jejich odpověď na naši jednu a jedinou otázku o fotografování: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělala a která z vás učinila lepší fotografku?" Samozřejmě v THE BEST FOTO "THING" projektu hodlám i nadále pokračovat, protože věřím v jeho prospěch pro každého fotografa a fotografku. Minulý týden se s námi podělil o svoji odpověď fotograf JASON MADARA a dnes mám pro vás další výbornou fotografku jménem Elizabeth Dalziel:

ELIZABETH DALZIEL je profesionální fotožurnalistka s řadou ocěnění, která se narodila ve městě Guadalajara v Mexiku, kde po studiu na Západním institutu vyšších studií a získání bakalářského titulu začala roku 1995 pracovat pro guadalajarské noviny Siglo 21, čímž odstartovala svoji kariéru profesionální fotografky.

Po dvou letech se přestěhovala do Mexico City, odkud pro Associated Press fotografovala události v Latinské Americe. Roku 2000 odešla do Izraele, odkud fotografovala události pro jeruzalémskou pobočku Associated Press a rok 2002 ji zavál ještě dál na východ do Indie, kde tři roky pracovala pro tamní AP pobočku v New Delhi jako fotoeditorka a vrchní fotografka. Po třech letech v Indii se ale opět přesunula o něco dál, tentokrát do Číny. Tam fotila také pro AP a zabývala se příběhy jak v Číně, tak například ve Severní Korei. Nicméně po životě téměř ve všech částech světa se Elizabeth Dalzeil roku 2010 rozhodla přesunout do Velké Británie do Londýna a živit se jako fotografka na volné noze se specializací na zprávy a události denního života, což dělá dodnes.

Za dobu její dosavadní kariéry získala řadu ocenění za její dechberoucí fotografie - například od Standford Univerzity získala John S. Knight Journalism Fellowship , Rutherford Institute jí udělil Human Rights Award, Overseas Press Club of America jí ocenil John Faber cenou, získala i cenu Prezidenta AP a mnoho dalších. Její fotografie se dotýkají radostných i méně radostných událostí jako je třeba Actealský masakr v Chiapas, nepokoje v Palestině (tzv. Druhá intifada), válka v Iráku, Tsunami na Srí Lance, ale třeba i baletu v Číně, pola a filmového průmyslu v Indii a dalších. 

A na moji otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělala a která z vás učinila lepší fotografku?" odpověděla:

Pravděpodobně to, že jsem se uvolnila a nechala věci aby přišli do mého snímku, než abych se snažila kontrolovat každý jeho element. Jakmile jsem to udělala, začalo mě to bavit a začala jsem se dívat na věci, které tam opravdu byly, než abych se snažila hledat ty, co jsem chtěla, aby tam byly.

Pro více informací a skvělé fotografie z fotoaparátu Elizabeth Dalzeil navštivte elizabethdalziel.com

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

It makes me very happy to tell you we've already had 40 amazing photographers featured here in THE BEST PHOTO "THING" project. They shared some truly inspiring stories and answers to our one and only photography question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" Of course this project will continue for the indefinite future because I still believe in it's benefits for every photographer and I also love doing it. Last week a wonderful photographer JASON MADARA shared his insightful answer with us and today I have the honor to introduce you to Elizabeth Dalziel and to share her answer with you. But first let me tell you a little bit about her:

ELIZABETH DALZIEL is a professional award-winning photojournalist born and raised in Guadalajara in Mexico where, after graduating the Western Institute of Higher Studies and getting her BA degree, she started her career as a professional photographer by beginning to work for the Siglo 21 news in 1995.

Two years later she moved to Mexico City from where she was covering the Latin America as an Associated Press photographer. Three years later Elizabeth relocated to Israel to make photographs for the AP in Jerusalem and couple years later she moved again, this time to the New Delhi's AP office where she worked as a South Asia Photo editor and chief photographer. Three year later she relocated again. China was her new home for the next five years and she covered the daily life as well as the Olympics there or stories in North Korea. But after living and traveling all over the world Elizabeth decided to move to London (2010-present) to work as a freelance photographer specializing in news, feature and daily life photography.

Throughout her career she has already received several awards for her breathtaking photographs. E.g. Elizabeth received the John S. Knight Fellowship from the Stanford University, Human Rights Award from the Rutherford Institute, John Faber award from the Overseas Press Club of America or for example the AP Prezident's award and many more. Her photographs cover the happier as well as the less happy events of our lives such as Acteal Massacre v Chiapas, Second Intifada in Palestina, war in Irak, Tsunami off the coast of Srí Lanka, but also events such as ballet in China, Indian Polo and the film industry and many more. Whatever the subject, one can always spot her beautiful soul in her work.

And her answer to my question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Probably relax and let things happen to my frame rather than try to control every element in it. Once I did that I began to have fun, and I began to look at things that were actually there rather than look for things I wanted to be there.

For more information about Elizabeth Dalzeil and her wonderful photographs please visit elizabethdalziel.com.