INTERVIEW: fotograf Will Manning - fashion fotograování mi dává kreativitu a svobodu

Doufám, že jste začali svůj týden, jak se patří a těší mě, že jste si vybrali odcloněno.com pro zpříjemnění svého dne. Rozhovor s dnešním fotografem je, dle mého názoru, velmi přínosný pro každého fotografa. I když je zaměřen převážně na povídání si o fotografování módy, dotýká se i fotografováni obecně. Jsem moc rád, že mě na dnešního fotografa @ondrejcervinka upozornil.

fashion-fotografie-rozhovor-fotograf-will-manning.jpg

Will Manning je profesionální módní fotograf z východního pobřeží Spojených států, který se specializuje na portréty, editorial i komerční fotografování.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Když jsem poprvé začal fotografovat, dělal jsem to jenom proto, že jsem měl rád obrázky. Neměl jsem tedy moc důvodů nebo záměr pro to, co jsem tvořil. Postupem času, jsem však začal vidět, jak mocné fotografování je. Jsem také spisovatel a hudebník a experimentuji i s ostatními formami umění. Focení mi ale připadá jako ta nejsnažší cesta ke komunikaci mých ideí. Také mě to naučilo respektovat ostatní, kteří mají podobné pocity o jiných formách umění a vážit si jich. Poté, co jsem se toho naučil vážit, jsem schopen nalézt inspiraci kdekoliv.

Kdo nebo jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivnili?

Mám moc rád jednoduchost minimalismus a surovou lidskou emoci. Inspiruje mě mnoho umělců a velmi rád chodím do muzeí. Dívám se na i různou tvorbu online. Pozorování umělecké tvorby ostatních umělců mě naučilo vážit si nespočtu odlišných stylů a také mi to pomohlo vyrůst a definovat můj vlastní styl. Vždycky se mi moc líbila tvorba umělce a fotografa jménem Hannes Caspar a poslední dobou mě zaujal Jonathan Leder.

Co tě přivedlo k fotografování lifestyle a fashion fotografií?

Módní fotografie mě přitahuje, protože mi umožňuje hodně svobody a kreativity. Spolupráce s designéry, stylisty a dalšími kreativními lidmi také stojí za to. Vždy jsem měl touhu komunikovat se širokým obecenstvem a fashion fotografie je skvělým způsobem, jak to dělat. Doufám, že se má tvorba bude dostávat stále k více lidem, jak budu pokračovat ve své kariéře.

Jaký je podle tebe rozdíl mezi lifestyle a fashion fotografiemi?

Abych byl upřímný, nemyslím si, že úplně rozumím tomu, co lifestyle fotografie je. Nepovažuji se za lifestyle fotografa. Takové fotografie mi připadají více jako neformální momentky, oproti mnoha tradičním módním fotografiím, a myslím si, že jsou současným trendem. Určitě bude zajímavé pozorovat, jak tento žánr bude pokračovat a kam se bude vyvíjet. Myslím, že je složité být dobrým lifestyle fotografem, ale určitě jsem viděl některé velmi dobré.

Otázky na téma lifestyle fotografování tedy nejsou moc pro tebe, že?!

Přesně tak.

Lidé na tvých fotografiích vypadají velmi uvolněně a zdá se, že mají dobrou náladu, jak se to děláš?

Moc ti děkuji, to je ten nejlepší kompliment, který jsi mi mohl dát. Vždy se snažím pomoci lidem, aby byli co nejvíce uvolnění. Dokonce i když se snažím vytvořit fotografii s více vážnou nebo napjatou atmosférou, jsem rád, když je můj subjekt v pohodě, protože tak on či ona může věnovat více myšlenky a energie do vyjadřování dané atmosféry. Myslím, že to vše záleží na fotografovi či fotografce a způsobu, jakým se chová ke svým subjektům, jelikož to ovlivňuje téměř celý jeho styl. A právě nalezení a utváření tohoto stylu je to, co dělá každého fotografa jiným.

Jak by se měl fotograf chovat, když pracuje s lidmi?

Mám mnoho zásad o tom, jak bych se měl nebo neměl chovat, což definuje můj způsob práce. Myslím si však, že pro každého fotografa je důležité, aby si našel svá pravidla nezávisle na druhých. Něco, co funguje pro mě nemusí fungovat pro druhého.

Děláš pravidelně něco, abys jako fotograf neustále rostl a abys "nevyhořel"?

Snažím se zůstat inspirovaný, což je jeden z dobrých způsobů, jak předcházet "vyhoření". Hudba je pro mě velmi inspirativní a také rád trávím čas na blogu různých fotografů i prohlížením si jejich portfolií. Myslím, že je důležité vidět, co dělá z druhého fotografa dobrého fotografa a když vidím, jak si mnozí z nich vybrousili vlastní styl, jsem inspirován k zlepšování toho mého.

Co bys řekl, že je důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Mít správné nástroje a vědět, jak je použít, jsou dva velmi důležité aspekty fotografování. Myslím si, že výběr nástrojů, které ti nejlépe pomohou realizovat tvoji uměleckoou vizi, je to, na čem opravdu záleží. Také si myslím, že znalost dostupného vybavení je dobrá věc, ale být jím posedlý, určitě ne.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/willmanning/ a koukněte také na jeho Tumblr!

© Copyright Will Manning 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.