Jak na fotografování pohybu?

Před několika týdny jsem dostal email od jednoho z přátel a kamarádů odcloněno.com s dotazem na fotografování pohybu. Prvně jsem si nebyl úplně jistý, co tím bylo myšleno, a proto, abych mohl lépe pomoci, jsem si nechal problém dovysvětlit:

Jezdím po Evropě se závodníky na ledové ploché dráze, které fotografuji a třebaže to ve dne s focením vcelku jde, tak musím říct, že fotografovat v noci je pro mě velmi náročné. Byl jsem na několika fotokurzech a vyzkoušel jsem i různé fotoaparáty, ale bohužel jsem nenašel, co jsem hledal.

Nabídl jsem tedy, že jakmile mi to čas umožní, pustím se do práce a pokusím se pomoci, jak nejlépe budu umět. A tak máte dnes před sebou článek, který by mohl pomoci nejen fotografovi z emailu, ale i vám, jelikož techniky, které tu dnes zmíním se dají aplikovat i na fotografování jiných aktivit - běhajícími dětmi počínaje a zmíněnými plochodrážními závody konče. Ještě než ale začnu, musím předeslat, že se budu muset dnes také vyjádřit k foto-vybavení a i když to zdaleka není to nejdůležitější, tak právě v extrémních podmínkách začínají mít rozdíly v objektivech, blescích apod. vliv na výsledné fotografie, a protože dotazující se fotograf fotí Canonem, zaměřím to na tuto značku.

Pojďme tedy rovou k fotografovu vybavení:

pro fotografování za snížených světelných podmínek je rychlý objektiv volbou číslo jedna. Pro focení subjektů, které chceme, aby zaplnily celý senzor, třebaže jsme od nich relativně daleko, bych ideálně zvolil 70-200mm f/2.8 IS. Jedná se o zoom, který mi dá možnost upravovat ohniskovou vzdálenost během vteřin a fotit na clonové číslo f/2.8 při zaplé stabilizaci přijde také vhod. Je to si poněkud drahá záležitost, nicméně mi umožní využít co nejvíce okolního světla za rozumně rychlé závěrky a nízké citlivosti ISO a pokud se fotografováním člověk živí, rychle se mu vrátí investice zpět (případně je možné si jej za poplatek půjčit). O trochu rozumnější alternativou je volba toho samého objektivu bez stabilizace, popřípadě o EV hodnotu pomalejší 70-200mm f/4. Stabilizace je užitečná nejen pro focení, ale také pro natáčení videa, ale do jisté míry se nechá nahradit dobrým monopodem, který člověka neomezuje tak jako stativ a přitom dopřeje pohodlné fotografování.

Dostatečně světelný objektiv i stabilizace jsou však pouze jednou stranou věci. Fotoaparát a jeho dnes velmi často zmiňovaná citlivost na světlo resp. schopnost tvořit fotografie s ISO 1600 bez viditelného digitálního šumu v těchto podmínkách také přichází ke slovu. Samozřejmě záleží na požadavcích klienta na konečně zpracování fotografie (web vs. 100cm výtisk za sklo), ale samozřejmě s čím vyšší citlivostí si člověk může dovolit pracovat, tím snadnější fotografování ve tmě je. 5D Mark II je skvělou volbou, ale osobně se nebojím ani 7D nebo 60D, navíc s tolika relativně levnými softwarovými nástroji pro redukci šumu to není zásadní vlastnost a dá se vcelku snadno obejít i s těly tzv. nižší řady.

Naproti tomu externí blesk 430 EX II a v lepším případě 580 EX II je dle mého názoru nutností pro fotografování tohoto typu v nočních dobách a když ani to nestačí, bych si od přátel zabývajících se fotografováním ptáků půjčil tzv. better beamer, díky kterému v krajních případech snadno zvýšíme dosah našeho přenosného světla. Na příkladech, které mi autor zaslal byli jezdci často tmaví - to by právě blesk pomohl napravit. ;)

Dokumentace závodů ale nespočívá pouze ve focení závodu samotného a často se od fotografa očekávají i snímky ze zákulisí, kdy se závodníci připravují na závod či slaví vítěství s přáteli. Pro tuto příležitost je 50mm objektiv f/1.8 nebo lépe f/1.4 (na crop těla 28mm f/2.8 a v lepším případě f/1.8) jasnou volbou s bleskem pravděpodobně schovaným v brašně pro tvorbu momentek pouze s fotoaparátem a světelným pevným objektivem pro přirozeně vypadající fotografie.

Technika fotografování

Spolehlivé, kvalitní a výkonné vybavení nám samozřejmě pomůže pravidelně tvořit technicky dobré fotografie, avšak umění fotografovat je dle mého názoru mnohem důležitější pro tvorbu skvělých a dechberoucích snímků. Chci tedy zmínit několik technik, po kterých osobně sáhnu při fotografování nejen závodů ploché dráhy.

První z nich je panning, který jsme si vyzkoušeli dříve ve foto misi a který spočívá v pohybu fotoaparátu součaně s pohybujícím se subjektem, čímž se sníží relativní rychlost subjektu vůči našemu fotoaparátu. Získáme tak snímek ostré motorky, auta, děti etc. na rozmázlém pozadí. Tato technika fotografovi dovolí nastavit si nižší rychlost závěrky při zachování ostrosti a obrazové kvality výsledných fotografií. 

Podstatou panningu je rozmazat pozadí a přitom mít pohybující se subjekt ostrý, přitáhnout tak k němu více pozornosti a zároveň vytvořit dynamickou fotografii. Toho nejlépe dosáhneme v místě, kdy se subjekt pohybuje v souvislosti s fotografem a pozadím nejrychleji. Tato situace nastává, když vidíme subjekt z jeho boční strany. Osobně jsem si to trénoval jako malý kluk při jízdě v autě. Když jsem se podíval z bočního okénka přímo kolmo na stráň, byla rozmazaná a "rychlá", ale když jsem se kouknul dopředu, nebo dozadu, byl jsem schopen rozeznat kytky, kameny, ptáky, odpadky v trávě lemující silnici. Třeba pro focení lidí dobře funguje čas 1/8 sec. a klidně clona f/16 pro omezení okolního světla, abychom neměli fotku přepálenou, když fotografujeme venku za denního světla. Máte objektiv na f/22 a stále jste přepálení? ND filtr pomůže. V noci jsme naopak rádi za každý foton. ;) Dále se postavím tak, abych byl k fotografovanému subjektu bokem, zaostřím na něj a začnu jej sledovat v hledáčku mého fotoaparátu. Snažím se, abych s aparátem hýbal před i po stisknutí spouště a také aby subjekt byl v jednom místě hledáčku resp. aby moje rychlost otáčení byla totožná s jeho rychlostí pohybu a když nastane bod jeho "nejvyšší relativní rychlosti" vůči mě nebo je tak, kde jej chci mít, stisknu spoušť a dokončím snímek.

Mnoho fotografů se také ptá po konkrétních hodnotách, které si mají nastavit na fotoaparátu... upřímně jsem ještě za dobu svého fotografování nepochopil proč, když téměř každé světelné podmínky jsou unikátní a vždy je nutné vycházet ze světla a místa, které máme k dispozici. :) Nicméně pro focení pohybu v noci zůstávám u nízkých clonových čísel (f/1.4, f/1.8, f/2.8 apod.), rychlých časů (pod možno kolem 1/1000 vteřiny) a vysokých hodnotách citlivosti (ISO 800 a výš). Blesk používám pouze jako fill-flash a v takovém případě si rychlost závěrky upravuji na delší čas, abych zesvětlil závodníka (bleskem), kterého fotografuji i jeho okolí (závěrkou).

Ostření obyčejně nastavuji na kontinuální mód a to samé dělám s režimem fotografování, abych mohl v případě nutnosti pálit jeden snímek za druhým. Rychlá paměťová karta samozřejmě pomůže rychlejšímu uvolňování bufferu (mezipaměti) fotoaparátu, a proto nedávám na radu prodejce, že "pomalá vám do vašeho fotoaparátu bude stačit". Nešetřím ani na počtu nabitých baterií, jelikož zmíněný styl focení je pro fotoaparát energeticky velmi náročný a dobrý battery grip v mohla být ideální volba, záleží však na délce závodu.

Celý fotoaparát, kromě zmíněného automatického a kontinuálního ostření, bych samozřejmě nastavil na manuální režim včetně blesku nejen proto, že jsem tak zvyklý pracovat, ale hlavně pro fotografie bez výchylek v expozici či barvách.

Nakonec už nezbývá, než si nalézt místa s dobrou kompozicí a čekat, než se k nim závodník přiblíží. Po několika úspěšných fotkách bych vždy šel na další místo a pak ještě alepoň dvě pro vizuální různorodost a bohatou nabídku úhlů pohledu. 

Cvičení na doma:

Závod začíná až za několik týdnů a vy byste si raději nově nabyté rady procvičili už teď? Sám dělám to samé, a tak často beru foťák a objektivy k přátelům s malými dětmi či jdu v nočních hodinách fotit do města kolemjdoucí a projíždějící auta. Blesk samozřejmě nechávám doma, neb ten už je snadné do rovnice započítat na místě a focení s bleskem na ulici nemusí být ve všech případech vhodné. Při "cvičení" se zaměřuji na panning, snadné ovládání a rychlé nastavování fotoaparátu, dýchání i stabilitu rukou pro udržení dlouhých časů se středními a tele objektivy i hledání nových úhlů pohledu.

Diskuze:

S největší pravděpodobností jsem na něco zapomněl a možná jsem se v určitých místech nevyjádřil dostatečně jasně, a proto vás prosím, využijde k dotazům i diskuzi sekci s komentáři a já rád zodpovíd a doplním, podobně jako ostatní přátelé a kamarádi tohoto blogu o fotografování, co budeme moct. :) 

P.S. Napsali jste článek na podobné téma? Neváhejte na něj přidat odkaz!