FOTO MISE: Tipy o fotografování - POD POVRCHEM

Předpokládám, že většina z vás nemá problémy s představivostí a realizací současného tématu - pod povrchem. Jedná se o vcelku široké a potenciálně i hluboké téma, které může být zpracováno mnoha různými formami a určitě máte také plnou hlavu různých nápadů na potenciální fotografie. Přesto bych se ale rád podělil o svých několik tipů na zpracování tohoto tématu a budu rád, když v komentářích uděláte to samé.

Má původní představa při zadávání tématu současné foto mise byla fotografie přírody zahalené do sněhové pokrývky s místy prorůstajícími rostlinami, které se "nedají ušlapat". Vzal bych tedy fotoaparát a pokusil bych se nalézt zasněženou květinu a vyfotografovat ji společně s jejím okolím za slunečného dne, abych vytvořil fotografii s tímto příběhem. Nicméně to je pouze jedna z mnoha interpretací. Další možností je podívat se na téma pod povrchem jako na něco tajemného, kdy nevíme co se pod sněhovou dekou odehrává. Zajímavé by mohlo být i vyhrabání díry ve sněhu a vytvoření makro fotografie toho, co tam člověk nalezne.

Pojďme teď ale od sněhu dál a podivme se na současný stav politiky a hospodářství, kdy například ministr zdravotnictví na tiskové konferenci něco říká, ale člověk, co čte mezi řádky slyší trochu jiné věci. Mnoho z nás neví, co se děje pod povrchem střechy sněmovny a na vládě i jinde na obecních úřadech, a tak šikovný fotograf může vyrazit třeba na Malou Stranu, nebo ve svém městě k budově místní samosprávy a s pomocí lidí na ulici v různých situacích říct celou story, nebo alespoň vlastní názor, jedním obrázkem. Pravděpodobně bych pro takovou situaci využil fotoaparát s širokým objektivem a pokusil bych se do snímku dostat všechno, co potřebuji, ale ne příliš, abych diváka nezahltil.

Téma pod povrchem však nemusíme zpracovávat daleko od domova, mnohokrát sousedův barák a několik dobře zvolených rekvizit pohozených před jeho prahem, jenž vhodně zakomponujeme do snímku můžou vytvořit úžasné snímky plné poutavých příběhů. Nebál bych se také využít panenky Barbie, podobně jako Bětka v minulé foto misi.

Někdy se pod hezkým povrchem skrývá chmura, jindy můžeme nalézt nehezky vypadající "věc" s úžasným jádrem. Například fotografie rodiny mezi dveřmi polorozpadlé barabizny se nabízí. Také samotné fotografování nám dává hned několik možností zpracování foto mise. Mnoho lidí si myslí, jak fotograf musí mít úžasné vybavení - povrch, ale přitom se mnohdy, jak všichni tady víme, jedná právě o fotografa samotného, který díky svému talentu, praxi a dobré duši tvoří snímky, jež by každý z nás chtěl mít doma na stěně. 

Tak to bylo několik možných směrů, jakými se můžete vydat. Jak jsem ale uvedl v úvodu, věřím, že máte hlavu plnou svých nápadů a já už se teď nemůžu dočkat vašich skvělých fotografií na téma POD POVRCHEM, které můžete přidávat na flickr do naší foto skupiny do 28. února 2012. Nezapomeňte je prosím označit TAGem odclonenoFMpovrch.