James Morgan - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Mile rád vás vítám u dalšího z pravidelných úterních vydání THE BEST FOTO "THING" projektu, ve kterém s vámi sdílím odpovědi jedněch z nejlepších fotografů světa na naši jednu a jedinou otázku o fotografování: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" Věřím, že tato otázka je prospěšná pro každého fotografa, který si na ni odpoví i pro toho, který si přečte odpověď resp. radu druhého a mnohdy mnohem zkušenějšího kolegy. Minulý týden se s námi podělil o svoji odpověď fotograf jménem J PAT CARTER a dnes vám s potěším představuji fotografa jménem James Morgan i jeho skvělou odpověď:

JAMES MORGAN je profesionální fotograf původem z Velké Británie, který cestuje po celém světě a vypráví příběhy různých kultur pomocí svého fotoaparátu. Za zmínku určitě stojí Last of the Sea Nomads fotoprojekt či jeho foto esej dokumentující Kazažské lovce orlů. Než však James Morgan začal profesionálně fotografovat, získal bakalářských titul ze sociální antropologie. Avšak s rostoucím počtem projektů a rozsáhlým cestováním po planetě Zemi pokračoval v postgraduálním studiu v oboru fotožurnalistiky online, aby mohl dělat obě činnosti najednou.

© James Morgan Photography - The Bajau Laut

© James Morgan Photography - The Bajau Laut

Jeho fotografie se pohybují na pomezí fine art a dokumentární fotografie, což z nich tvoří úžasné umělecké kousky, které mají co říct a za což, kromě fotografií samotných, hovoří i více než desítka různých ocenění mezi kterými najdeme: Travel Photographer of the Year 2010, People's Choice Award FOTO8 Summeshow 2011, Photo-philanthropy Activist Award 2010, nominace na Joop Swart Masterclass 2011 a mnoho dalších. Práce fotografa Jamese Morgana se skládá z dlouhodobých projektů pro mezinárodní komerční i neziskové organizace, a tak mezi jeho klienty nalezneme World Wildlife Fund for Nature (WWF), BBC, USAID, The Sunday Times, The New York Times, National Geographic Traveller, Vovo, Sony Music etc.

A na moji otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" odpověděl:

Ta nejlepší věc, kterou jsem kdy udělal, abych se stal lepším fotografem je to, že jsem si uvědomil fakt, že veškeré mé fotografování pro magazíny i mé foto eseje tvoří jeden dlouhý kontinuální příběh, který váže vše dohromady. Bez toho bych neměl důvod fotografovat. Doufám, že jednoho dne, až budu starý člověk, budu mít pod postelí krabici plnou fotografií, které vysvětlí to, co právě dělám a proč jsme všichni strávili posledních 80 let divokou oscilací mezi zázrakem a terorem.

Více informací a skvělých fotografií Jamese Morgana naleznete na jeho webu jamesmorganphotography.co.uk.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

"What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is the ultimate question which as I hope makes it worthwhile for every photographer participating in this project. The ones answering are more aware of what to improve and the ones listening what to strive for. And it gives me a great pleasure to welcome you here today like every Tuesday at the new issue of THE BEST FOTO "THING" project in which I am sharing the truly amazing and unique answers from some of the best photographers in the world with you. Last week J PAT CARTER shared his peice of advice about photography with us and today I am about to share one from another wonderful photographer James Morgan:

JAMES MORGAN is a professional photographer who's been born in the UK but who lives and travels all around the world so he can share the stories of other cultures through his beautiful images with us. For example The Last of the Sea Nomads or the Kazakh Eagle Hunters photo essays are a must see. Before James Morgan started being a full-time documetary and travel photographer though he got his BA from social anthropology. For his post-gradual studies - with the growing number of photography projects and traveling - he switched to photojournalism and decided to get his MA online so he could travel, make photographs and study at the same time. 

© James Morgan Photography - Inhabitants of Kimayao Village

© James Morgan Photography - Inhabitants of Kimayao Village

His photographs are a combination of fine art and documentary photography which makes them to be wonderful pieces of art with an amazing story behind each and every one of them. But besided James Morgan's photographs speaking for themselves we can also find more than a dozen of awards he's already received - Travel Photographer of the Year 2010, People's Choice Award FOTO8 Summeshow 2011, Photo-philanthropy Activist Award 2010, Nomination for Joop Swart Masterclass 2011 and many more.

James Morgan's photography work consists of long term photography projects for international NGOs as well as commercial clients - World Wildlife Fund for Nature (WWF), BBC, USAID, The Sunday Times, The New York Times, National Geographic Traveller, Vovo, Sony Music etc. But he also co-founded ‘spindrift’ – an ethical production agency helping to make our world a better place.

¨© James Morgan Photography - a young girl on Vancouver Island in the Solomons

¨© James Morgan Photography - a young girl on Vancouver Island in the Solomons

And his answer to my question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

The best thing I have ever done to make myself a better photographer is to get my head around the fact that all the magazine assignments and photo essays I shoot are really just one long continuous story that ties everything together. Without that I'd have no reason to photograph. I hope that one day when i'm an old man, I'll have a box of photographs under my bed that goes some way to explaining what I'm doing here and why we've all spent the last eighty years oscillating wildly between wonder and terror.

For more information and beautiful photographs please visit: jamesmorganphotography.co.uk.