INTERVIEW: fotografka Kate Toluzakova - "často se z nás stanou přátelé, jednou jsem se při focení zamilovala"

Dnes mám pro vás rozhovor s další velmi talentovanou a relativně mladou fotografkou, jejíž fotografie svým příběhem každého subjektu zaujmou nejednoho diváka. Přesvědčte se sami:

kate-toluzakovo-portretni-fotografka.jpg

Kate Toluzakova je mladá a velmi nadaná šesnáctiletá studentka, fotografka a malířka z ruské Moskvy, která se specializuje na portrétování lidí. Začala portrétováním sama sebe a nyní pokračuje i se spoluprácí s ostatními subjekty.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala fotografovat?

Krása lidského obličeje mě vždy inspirovala a inspiruje dodnes, a tak není překvapením, že mým oblíbeným žánrem je portrét. Moje první fotografie byly autoportréty. Stačilo mi pouze podívat se do zrcadla a nápad na fotku přišel sám. Podobně i pravidelnost fotografování každý den mě inspirovala a určitě to stálo za každé ospalé ráno, které jsem strávila na cestě autobusem do školy.

Kdo nebo co bys řekla, že ovlivňuje tvoji tvorbu?

Zatím je snažší mluvit o tom, co mě neovlivňuje. Hlavní vliv pro mě představuje čas. Nicméně poté, co jsem se přestěhovala z malého a tichého města do Moskvy, mi čas přestal stačit a bylo by pro mě asi lepší, kdybych žila blíže u moře nebo oceánu. Nic mi však nemůže zabránit ve focení nebo kreslení.

Jak bys sama sebe popsala jako fotografku?

Určitě je to snazší pro pozorovatele, popsat fotografku, než pro mě samotnou. Připadá mi však, že za 16 let mé existence jsem zatím nebyla schopna vytvořit něco speciálního nebo geniálního, a proto o sobě nerada hovořím. Pojďme si raději povídat o kreativitě a umění.

Co tě přivedlo k fotografování lidí?

Vždycky jsem si myslela, že “fotografie bez člověka není portrét”. Jinými slovy: žádná fotografie není perfektní bez osoby v ní. Obdivuji portréty, mám je všude kolem sebe jak ve formě fotek, tak svých maleb.

A co máš na fotografování lidí nejraději?

Každé focení je non-stop komunikace. Zbožňuji poznávání nových lidí a často se mi stane, že se z nás po focení stanou přátelé, jednou jsem se dokonce zamilovala. Tvorba portrétů je mnohem náročnější, než honba se za motýlkem nebo ptáčkem. Musím však dodat, že mám zvířata a jiné živočichy také ráda.

Lidé na tvých fotografiích jsou velmi uvolnění, co děláš, abys dosáhla takové atmosféry při focení?

Prostě si spolu během fotografování povídáme. Během focení jsme skvělí přátelé a snažím se, aby model či modelka zapomněla, že držím v ruce fotoaparát a byli extrémně přirození. Není to však tak jednoduché, jak to zní.

Pracuješ s profesionálními modelkami a modely?

Profesionální modelka a porfesionální fotograf jsou pro mě dva zvláštní koncepty. Pokud tím máš na mysli komerci, pak je má odpověď ne, protože jim neplatím. Dle mého názoru, každá dívka, i ta co se nikdy nefotila, je schopna profesionálně pózovat. Stejně tak i kluk.

To samé pro mě platí i pro fotografy. Slovo profesionální pro mě nic neznamená, podstatné je, aby byl fotograf talentovaný, aby viděl, co ostatní nevidí a cítil, co ostatní necítí. Samozřejmě musí také pracovat hodně, tvrdě a neustále kultivovat svoji kreativitu.

Co bys řekla, že dobrý portrét musí obsahovat?

Duši.

Co je důležitější talent, nebo fotografovo vybavení?

Rozhodně talent, nevidím zde jinou možnost.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/kate_toluzakova/

© Copyright Kate Toluzakova 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.