8 inspirativních dokumentů o fotografování

Half Past Autumn: The Life and Work of Gordon Parks

Pokud jste na tom s fotografováním podobně jako já, tak kromě toho, že každou chvíli někde stojíte, ležíte, jedete, letíte a nebo se plavíte s fotoaparátem, tak také prohledáváte YouTube, Vimeo nebo různé zahraniční internetové obchody a snažíte se najít knihy, instruktážní DVD, filmy i dokumenty o fotografování apod. Díky internetu jsou nám informace dostupnější než kdykoliv jindy, a proto se toho snažím využít. A právě nedávno jsem narazil na několik skvostů o fotografování, o něž bych se s vámi dnes rád podělil.

Celé to začalo jednou odpoledne, když jsem skenoval vyvolaný film, což, jak mnozí z vás vědí, není úplně svižný proces. Napadlo mě tedy, že když už musím sedět u počítače a obsluhovat skener, mohl bych si k tomu na pozadí pustit dokument o focení. Všechno, co jsem měl k dispozici jsem ale už viděl, a protože jsem toužil po něčem novém, šel jsem googlovat. Do vyhledávače jsem zadal slovo "PHOTOGRAPHER" a dal filtrovat výsledky svého hledání podle typu a konkrétně podle videa. Prvních několik stránek mě málem odradilo, avšak po chvíli klikání jsem začal objevovat dokumenty, filmy a přednášky o fotografování, o kterých se mi ani nesnilo a hlavně jaké jsem zatím neviděl.

Prvně jsem měl chuť tlouct hlavou do stolu, že mě googlování nenapadlo dřív, avšak nakonec jsem byl rád, že jsem něco našel a radši si začal užívat nově nalezené zdroje fotografických znalostí i inspirace. Z různých televizních pořadů, filmových dokumentů a záznamů přednášek o fotografování mě nejvíce zaujalo osm klenotů, které vám dnes přináším pro inspiraci a potěšení a mezi kterými naleznete legendární LIFE, National Geographic, VOGUE fotografy jako je Gordon Parks, Helmut Newton, Sam Abell i ty, co změnili chod a historii fotografování Alfred Stieglitz, Edward Weston, Henri Cartier-Bresson a mnoho dalších.

A třebaže jsou všechny filmy převážně v anglickém jazyce, věřím, že pro mnohé z vás to nebude problém. Nicméně i bez znalosti jazyka se dá "odkoukat" mnohé a určitě si nenechte ujít dokument Frames From the Edge, který vypráví příběh fotografa jménem Helmut Newton (Helmut Neustädter), který je plný vizuální inspirace a kde slova často nestačí pro popsání jeho dechberoucích fotografií.

 

Alfred Stieglitz - The Eloquent Eye

 

Life Magazine's Best Photojournalists Tell Their Stories

 

Edward Weston - The Photographer

 

Sam Abell - The Life of a Photograph

 

Joel Meyerowitz 1981 Street Photography Program

 

Helmut Newton - Frames from the Edge

 

Henri Cartier-Bresson - Charlie Rose