KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #26: Zůstaň ve hře

konstruktivni-kritika-fotografie-motocykl-zustan-ve-hre 107.jpg

Čtrnáct dní nám uteklo jak voda a já mám pro vás další díl naší pravidelné konstruktivní kritiky, ve které se vám snažím prostřednictvím mého subjektivního pohledu pomoci k lepším fotografiím. Ještě, než však začnu s dnešní fotkou, rád bych také poděkoval všem fotografům a přátelům odcloněno.com za vyjadřování jejich hodnotných názorů dole v sekci s komentáři i za zasílání fotografií na email kritika@odcloneno.com. Dost však předmluvy. Pojďme radši k dnešní fotografii motorkáře a její zprávě - Zůstaň ve hře:

Na první pohled, musím říct, že mě fotografie zaujala a třebaže jsem si hned nevšiml nápisu zůstaň ve hře, nechtělo se mi ji hned opustit. Začal jsem tedy fotku dále zkoumat. Mraky mé oči dovedly k závodníkovi a zatímco jsem přemýšlel nad jeho anonymitou, typem motorky, na níž sedí, a barevností fotografie mé oči nakonec skončily u zmíněného motivačního nápisu. Až při dalším pohledu jsem zaznamel stín vpravo dole, který dle mého názoru skvěle dotváří příběh fotografie a který zahrnuje diváka do děje.

Fotografie tedy má jeden z hlavních aspektů dobrého snímku - je zajímavá a přitáhne divákovo oko. Technické provedení je také solidní, kompozicí počínaje jdoucí přes dobře zvolenou expozici, fokus, hloubku ostrosti, rozhodnutí ponechat snímek v barvě, vyvážení bílé, ... a dobře využitým světlem i relativně dobrou čitelností konče. Osobně bych ji však ještě trochu doladil, jelikož mi přijde lehce vizuálně "nevyvážená". Předesílám však, že se jedná pouze o detaily:

  • Po otevření snímku v editoru fotografií jsem jako první zvolil nástroj pro ořez a, jak si můžete všimnout dole, ubral jsem několik stovek pixelů na levé straně a nahoře, abych přitáhl více pozornosti k závodníkovi a mé oči neustále neskákaly z něj na kolemjdoucího v kostkované košili a zpět.
  • Ořezem jsem také eliminoval několik rušivých elementů na levé straně, ale bohužel mi to nestačilo, a tudíž jsem pomocí nástroje na retušování pokračoval s dráty vpravo nad přístřeškem, smyčkou pod nápisem a několika odlesky na samotném motocyklistovi. 
  • A když už jsem byl u rušivých prvků fotky, lokálně jsem ztmavil vnitřní stranu modrého stanu i závěs za zády závodníka. 
  • Nakonec jsem zůstal hledět na barevnou stránku fotky, která mi připadala poněkud více "hlasitá", než by se mi líbilo a sytě modrá obloha soupeřila o moji pozornost se zářivě červenou barvou motorky. Na závodníka a nápis mi pak nezbývalo moc "energie", a ptoto jsem barvy jsem více sladil a dospěl k fotografii, kterou si můžete prohlídnout zde:
konstruktivni-kritika-fotografie-motocykl-zustan-ve-hre 108.jpg

Moc vám děkuji za zaslání snímku na emalovou adresu kritika@odcloneno.com a vážím si neutuchajícího zájmu o můj názor na vaše skvělé fotografie. Doufám, že mé poznámky alespoň trochu pomohou a těším se na nové fotky a další díl konstruktivní kritiky zde na odcloněno.com! Nezapomeňte také přidat váš pohled dole prostřednictvím komentáře.