INTERVIEW: fotograf Zoltan Toth - mezi realitou a imaginací

Dnes jsem pro vás vybral talentovaného člověka, jehož umění se nachází mezi fotografováním a foto-manipulací. Osobně jej považuji za fotografa i grafika, nicméně si nemyslím, že je nutné tyto věci pitvat a raději se těším z jeho tvorby, jenž mě nepřestává inspirovat. :)

Zoltan Toth je amatérský fotograf a foto-manipulátor z Maďarska, který se specializuje na tvorbu surrealistických scén za použití fotografií svých i ostatních, pomocí kterých zhmotňuje svoji vizi a inspiraci.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Mám moc rád ten pocit, který zažívám, když se dívám skrz hledáček mého fotoaparátu. Když jsem shopný zachytit cokoliv, co vidím, a hrát si se světlem, stínem a různými tóny, což mi umožňuje zvýraznit pro mě důležité aspekty každé fotografie.

Chtěl jsi vždycky být fotografem?

Vždy jsem měl a stále mám moc rád fotografie a grafiku, nikdy jsem si však nemyslel, že bych měl dělat něco jiného, než se na ně pouze dívat. To se změnilo před několika lety, kdy jsem to poprvé zkusil a teď nemohu přestat tvořit.

Studoval jsi fotografování formálně ve škole a nebo jsi spíše samouk?

Focení jsem nikdy nestudoval, myslím, že je lepší, když se takové věci naučí každý sám. Můžeš se naučit techniku a historii fotografování od učitelů, avšak nakonec jsi to pouze ty, kdo drží fotoaparát v ruce nebo ovládá počítač.

Co jsi tedy dělal pro to, aby ses naučil tvořit a zpracovávat své fotografie?

K tomu, aby ses neustále zlepšoval, je potřeba praxe a neustálé procvičování nových poznatků. Je to pomalý proces, ale hezké je na něm to, že vždy nabízí místo pro zlepšení.

Co děláš, abys byl lepším fotografem teď po letech praxe?

Když si prohlížím své fotografie, nikdy je neshledávám jako perfektní, a proto neustále koukám po chybách a nedostatcích, na které si dávám pozor příště, když fotím a nebo když své snímky dávám dohromady na počítači.

Jak jsi se dostal k foto-manipulaci a tvorbě surrealistických fotografií?

Mám moc rád filmové plakáty, které vypráví příběh sami o sobě. A právě vypravování mě přívedlo k tvorbě mých fotografií, a protože některé z mých surrealistických vizí nemohly být zachyceny v reálném světě, sáhl jsem po foto-manipulaci.

Kde se pro tebe nachází linie dělící fotografie a manipulace?

Oba obory mají své kouzlo, nicméně fotografování je pro mě o tom, jak někdo vidí svět kolem sebe a foto-manipulace o imaginaci.

Řekl bys, že tvá tvorba odráží typ tvé osobnosti?

Moje surrealistické scény často zobrazují temný, smutný a osamnělý svět, nicméně ve skutečnosti jsem vcelku veselý člověk. Zaujme mě cokoliv.

Jak bys popsal svůj proces tvorby svých manipulací?

Fotografování a ani grafický design nejsou mým zaměstnáním, a tak často musím pro své manipulace používat fotografie ostatních lidí z fotobank. Jsem nejraději, když mohu použít pouze své vlastní zdroje, zřídkakdy je to ale možné, protože například když tvořím scénu zobrazující poušť nebo moře, je pro mě náročné, abych si je v Maďarsku vyfotil sám. Jakmile mám své fotografie, čekají mě dvě volby, jak začít: zhmotnit nápad, který jsem měl už předtím, než jsem začal tvořit a hledat fotografie, a nebo s použitím fotek, které mě zaujaly se nechám inspirovat k nové foto-manipulaci. Často volím první možnost a mnohdy skončím u něčeho úplně jiného, než byla má originální verze.

Co je důležitější fotograf a nebo jeho vybavení?

Vidím to tak, že oba faktory jsou důležité. Bohužel nestačí mít talent a tvořit skvělou práci bez dobrého a kvalitního vybavení. Dá se to ale říct i obráceně, bez talentu je člověku jeho drahé vybavení také k ničemu, a proto je dobré začít u "obyčejnějších" fotoaparátů, objektivů apod. a postupem času se vypracovat k těm lepším.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/tothzoli001/

© Copyright Zoltan Toth 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.