Fotografování v zimě a mrazu aneb vydrží to můj fotoaparát?

V souvislosti s relativně silnými mrazy, kterých jsme si poslední dobou užili víc než dost, jsem na twitteru dostal od několika přátel a kamarádů odcloněno.com otázku na téma: co můj fotoaparát v zimě a mráz? Nezničí se? 

Po nahlédnutí do manuálu foťáků téměř každý fotograf zjistí, že provozní teplota digitálních zrcadlovek i kompaktních fotoaparátů se pohybuje mezi 0-40 °C, což je poměrně daleko od mínus deseti až dvaceti, které jsme v minulých týdnech zažívali. Osobně jsem si s mrazem nikdy nedělal velké starosti a kdykoliv jsem potřeboval jít fotografovat v zimě do mrazu ven, vzal jsem zrcadlovku nebo kompakt, šel jsem tvořit a naštěstí se mi nestalo, že by jakýkoliv z mých fotoaparátů přestal fungovat. Snažím se však dodržovat několik zásad, abych svoje aparáty a ani objektivy nevystavoval zbytečnému riziku a abych mohl fotit co nejdéle:

  • jak jste si asi také všichni všimli, naše fotoaparáty se za teplot pod nulou začínají zpomalovat, což je patrné hlavně na LCD displeji, který nám často připomíná slideshow s prolínavým efektem a baterie se vybíjejí mnohem rychleji než za pokojové teploty. Do silných mrazů tedy chodím vždy s minimálně dvěma bateriemi z čehož jednu mám uloženou v náprsní kapse u bundy, abych teplem svého těla rychlému vybíjení zamezil. Když mi fotoaparát ohlásí, že potřebuje novou, vložím nabitou baterii z kapsy, "vybitou" vložím do náprsní kapsy místo té nabité a fotím dál. Když za nějakou dobu vidím nutnost výměny, vezmu "vybitou" baterii z náprsní kapsy, kterou jsem tam zahřál, čímž opět získala sílu na 40-100 dalších fotografií a pokračuji.
  • Dalším důležitým aspektem fotografování v mrazu, je ostražitost vůči kondenzaci při přechodu ze zimy do tepla a pak z tepla a vlhka do zimy. Určitě se vám už stalo, že po fotografování venku a příchodu domů s aparátem kolem krku se vám jak objektiv, tak i tělo, zamlžily. V takové situaci je potřeba je otřít a nechat několik hodin stranou, protože přes mlhu stejně nic nevidíme navíc při opětovném navštívení mrazivého prostředí by mohl mráz náš aparát i objektiv poškodit. Dá se tomu však předejít s použitím obyčejného uzamykatelného svačinového sáčku. Před vstupem do restaurace, domu, chaty atp. vkládám celý svůj aparát i s objektivem do sáčku, uzamknu jej a v klidu jdu dovnitř. Kondenzaci nezabráním, ale protože je sáček nepropustný a dobře uzamčený, vlhkost se nedostane k foťáku a zůstane na povrchu igelitu. Po 15-40 minutách (v závislosti na vlhkosti a teplotách) je možné aparát opět a bez starosti používat.
  • Objektivy venku, když sněží, stejně jako za deště neměním a když už je to nezbytné, použiji deštník či přístřešek, fotoaparát vypnu, otočím zadní stranou nahoru, aby mi sníh resp. voda nanapadaly do těla aparátu a snažím se minimalizovat dobu samotné výměny. Také se hodí mít s sebou auto a provést výměnu tam.
  • Třebaže se to na první pohled nemusí zdát, jedním z největších rizik fotografování v zimě je náhodné uklouznutí a neúmyslné zastavení našeho pádu fotoaparátem v ruce nebo na krku. A proto, pokud nemusím, neběhám a u větších přesunů ukládám vše do fotobatohu či fotobrašny. Také zbytečně neriskuji a pohybuji se se zvýšenou opatrností.
  • Podobným rizikem jsou zkřehlé a neohebné prsty, a proto mám na rukou běžkažské rukavice, které mi umožňují ovládat každý knoflík na mých aparátech a také udržují mé ruce v teple a pohodlí. Při silném sněžení z batohu vytahuji deštník.
  • Na závěr vždy pamatuji na to, že téměř každý přístroj a zrcadlovka obzvlášť má v sobě mechanické části, které potřebují k tichému a plynulému chodu maziva, která se za příliš nízkých a nebo příliš vysokých teplot mohou drolit a nebo roztékat po vnitřku našeho aparátu, který pak musí být poslán do servisu na vyčistění, namazání a seřízení a v horších případech na výstavku. Nikde se tedy v zimě zbytečně nezdržuji a beru si s sebou náhradní tělo.

Je na každém fotografovi a fotografce, aby zvážili výhody, nevýhody a rizika fotografování v zimě. V extrémních podmínkách může docházet ke zvýšenému opotřebovávání našeho vybavení, čímž můžeme snížit jeho životnost a já nikomu bohužel nejsem schopen zaručit, že právě jejich přístroj bude v pořádku. Mohu mluvit pouze z vlastní zkušenosti, kdy jsem neměl jediný problém a pokaždé u mě převážila zimní krajina se svojí krásou i možnost focení portrétů na sněhu za měkkého světla. Nefotografuji ale déle, než je nutné a snažím se své vybavení chránit, i když musím přiznat, že fotografie pro mě byly, oproti snadno nahraditelnému tělu zrcadlovky, vždy důležitější.

A jaké jsou vaše zkušenosti s fotografováním v zimě za nízkých teplot a sněhu?

P.S. V extrémně nízkých teplotách se mnozí fotografové obracejí k analogové technice a fotografují na film, avšak v našich podmínkách to je pravděpodobně overkill. :) Nicméně pokud se vám nechce riskovat poškození vašeho přístroje za desítky tisíc korun, filmová SLR může být dobrou alternativou za desetinu ceny.