FOTO MISE: Analog - Souhrn fotografování

Čtrnáct dní uplynulo jako voda, a proto přišel čas na shrnutí další vydařené foto mise, tentokrát na téma Analog. Fotografií nám postupně začíná přibývat, což mě moc těší a rád bych mezi námi i přivítal nové fotografy - konkrétně Gabrielu (Gapa8), Františka (frankiess) a Filipa (Filip Raszyk), kteří se k nám nedávno přidali a přispěli se svými fotografiemi do současné foto mise. Výběr pěti dnešních fotografií nebyl snadný a chvíli jsem i přemýšlel o zařazení více, než pěti fotek do dnešního výběru. Nakonec však převážil můj respekt k pravidlům, a proto jsem zůstal u obvyklých pěti:

Nejvíce mě zaujala fotografie Gabriely Svobodové, protože je jednoduchá, perfektně vystihuje téma analog a navíc upozorňuje na upadající popularitu filmové fotografie. V jednoduchosti je krása a Gabriele stačila zeď, expozimetr a stín. Je to parádní fotografie s výbornou kompozicí i provedením, B&W bylo dobře zvoleno a horní levý roh je třešničkou na dortu. Navíc musím uznat, že i když nejsem fanouškem rámečků u fotek, zde se mi moc líbí. Jsem moc rád, že ses k nám Gábi přidala a děkuji za dnešní povedenou fotografii.

 

Jaroslav Pekárek šel také cestou analogové fotografie a vytvořil snímek scény, kterou mnozí na vlastní oči už možná nikdy neuvidí. Snímek jsem ořízl, protože světlejší místo pod šňůrou na pravé straně vyhánělo mé oči ven z fotky. Jinak se mi to ale líbí a oceňuji i hezký a dobře umístěný portrét. Také děkuji.

 

Brano Ulbrich šel cestou analogové hudby a pomocí prachu také vyjádřil úpadek popularity tohoto, jak jej mnozí nazývají, nejkvalitnějšího média pro záznam a přehrávání zvuku. Technicky je fotografie dobře zvládnutá, i když bych pravděpodobně vyretušoval flíček vpravo dole v rohu, není to však nic zásadního. Volba B&W je dobrá, na druhou stranu červená či žlutá samolepka na desce by také nemusela vypadat špatně. Věřím však v rozhodnutí autora barvy vypustit a děkuji za pěkný snímek.

 

Františkův čas je také moc hezkou fotografií a rád bych upozornil na pečlivé a promyšlené oříznutí vlevo, vpravo i dole. Nahoře bych ale trochu prostoru ubral, jelikož to pro mě vytváří místo pro opuštění snímku. Pozice hodinových ručiček velmi dobře doplňuje kvalitu obrazu a ukazují, kam mají, aby udrželi divákovo oko na ciferníku. Jedná se také o moc pěkné zpracování analogového tématu!

 

Kamil Zachar opět nezklamal a i jeho fotografie se objevila ve flickr poolu naší foto skupiny. Nápad je to výborný, fotka by však chtěla ještě doladit. Fotoaprát mi přijde poněkud více dominantní, než by mohl být, posunul bych jej více dozadu jako náznak toho, že se díváme na stůl fotografa, možná bych přidal i vyvolaný a nenastříhaný film. Co napsat na papír je vždy otázka a třebaže Kamilův text není špatný, asi bych využil toto místo pro něco jdoucí více do hloubky fotografovi duše, pro demonstraci nápadu to ale je OK. Podlední věc, kterou bych pozměnil je světlo použité k tvorbě fotografie, abych odstranil odlesk nad klávesnicí, možná koncentrované světo z vrchní strany snímky pro vytvoření více atmosférické fotky. ...Koukám, že jsem se nějak rozepsal... když je dobrý nápad... tak to jde samo. :) Chválím, Kamile a díky!

 

Téma analog nám moc hezky ukázalo, na co jsme mnozí již dávno zapomněli a co možná mnozí z nás ani nepoznají. Moc děkuji všem za povedené fotografie, nejen v tomto souhrnu, ale i ve flickr skupině. Například Lubošova fotka mi neustále vrtá hlavou. 

A podle jakého tématu se vydáme na další čtrnáctidenní kreativní pouť s našimi fotoaparáty? Po poněkud snadnějším tématu bych se rád vydal do vyšších sfér, a proto jsem vymyslel téma, na které by mě moc zajímal váš pohled: STINNÁ STRÁNKA KONZUMNÍ SPOLEČNOSTI. Už teď se na vaše fotografie označené TAGem odclonenoFMkonzum těším. Příští týden tu na vás budu čekat s tipy a triky na toto téma a za dva týdny bude souhrn - fotografujeme tedy do 14.února 2012!

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.