Úvod do koupelnového vyvolávání černobílého filmu

Minulý týden mě na twitteru oslovil Karel s dotazem ohledně vyvolávání černobílého filmu. Ptal se, jestli vyvolávám doma a nebo ve fotolabu. Samozřejmě, že doma odpověděl jsem, a slíbil mu krátký úvod do koupelnového vyvolávání na dnešní den...

Barevný film si nechávám vyvolávat ve fotolabu, avšak černobílý zásadně doma, neboť jsem schopen experimentovat s různými kombinacemi filmů, vývojek i technik vyvolávání, a třebaže musím do této aktivity investovat relativně hodně času, po každém skenování mám radost, že jsem tak učinil. Navíc kontrola celého procesu tvorby fotografie je pro mě důležitá a umožňuje mi dodat mým analogovým snímkům kýžený vzhled i peněz na účtu mi při vyšší frekvenci focení zůstává více.

Rozhodli jste se také, že vyvolávání B&W filmu doma je ta správná cesta pro vás a nevíte, co všechno budete potřebovat?

Vyvolávací tank na dvě kinofilmové cívky, neboť je možné jej použít i střední formát, běžný otevírák na lahve, nůžky, tři litrové uzavíratelné a světlo-nepropustné láhve na chemii, destilovanou vodu, čtyři nádoby na roztoky, odměrku, teploměr, latexové rukavice, injekční stříkačku (pouze při práci s R09), temnou místnost, kuchyňský časovač, vývojku, ustalovač, přerušovací lázeň, smáčedlo a kolíčky na film.

Ve dvou třetinách přeříznout PET lahve, popsat písmeny V, P, U a S či anglicky D, S, F a W et voilá perfektní nálevky na roztoky do tanku

Konkrétně na úvod doporučuji:

  • PATERSON 115 Universal Tank (cca 750 Kč),
  • obyčejný lihový teploměr (cca 150 Kč),
  • odměrku 1l (cca 130 Kč),
  • tři litrové láhve na chemii (cca 3x90Kč),
  • kolíčky na 35mm film (cca 200 Kč).

A z hlediska chemie pro začátek a většinu filmů postačí:

  • Ilford Rapid fixer 1 litr (cca 340 Kč),
  • Fomacitro 250ml (cca 90 Kč),
  • Fotonal smáčedlo (cca 80 Kč),
  • Kodak D-76 vývojka na 3,8 litru (cca. 230 Kč)
  • a destilovaná voda 3l ze supermarketu (cca 30 Kč).

A protože nyní máme již vše potřebné za něco přes 2000 Kč, pojďme k praktické části. Nejprve je nutné exponovaný film v temné místnosti otevřít otevírátem na láhve, navinout do cívky a vložit do vyvolávacího tanku, což je velmi dobře vidět zde:

A následně film vyvolat. Pro časy a styly vyvolávání konzultujte Massive Dev Chart či FilmDev, kde jsou k dispozici nejen recepty, ale i příklady vyvolaných fotografií.

Před vyndáním filmu ze smáčedla doporučuji v koupelně na několik minut pustit horkou sprchu, která pomocí páry zbaví vzduch prachových částic, které by se mohly přilepit na schnoucí film, a pak už nezbývá, než film zavěsit na kolíčky, nechat uschnout, zhruba dvě hodiny obvykle stačí, a nastříhat standardně po šesti políčkách a naskenovat. 

Skener je třeba speciální s lampami nahoře i dole, obyčejný na dokumenty nestačí. Osobně mám velmi dobré zkušenosti s produkty značky Epson, konkrétně V330 Photo, V370 Photo, v lepším případě V500 Photo či V600 Photo a v nejlepším V700 Photo, které jsou na doma i do studia parádní. Z hlediska softwaru jsem se zatím nesetkal s lepším, než je SilverFast, nicméně VueScan či dodávaný Epson Scan je pro B&W více než dostačující.

A to je celé a teď už jen nezbývá, než začít experimentovat! Případné dotazy rád zodpovím v komentářích.