Galen Clarke - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Po krátké pauze mám pro vás opět další ze skvělých odpovědí na naši tradiční úterní otázku o fotografování: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?", prostřednictvím níž se od jedněch z nejlepších fotografů světa dozvídáme mnoho cenných rad a zkušeností. A jsem moc vděčný za to, že se s vámi mohu o tyto rady podělit. Minule se s námi o svoji netradiční, avšak úžasnou odpověď a radu podělila fotografka ANGELA BACON-KIDWELL a dnes bych vám rád představil dalšího skvělého fotografa, jehož jméno je Galen Clarke:

GALEN CLARKE je profesionální multimediální žurnalista a fotograf na volné noze, který v současné žije ve městě Denver, Colorado. Své vzdělání Galen získal na University of North Carolina v Chapel Hill a kromě mnoha jiných projektů se mu v roce 2008 podařilo být u zrodu novinového deníku The National v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech a jeho láska pro příběhy jej provedla po celém světě od Jižní Ameriky po Asii, Afriku i Střední Východ. 

© Galen Clarke

© Galen Clarke

V Galenově portfoliu nalezneme portréty, snímky z cest i fotografie tvořené pro editoriál. Ať už fotí či natáčí cokoliv, jeho oko i dobrosrdečný přístup k lidem je zjevný z každé z jeho fotografií a člověk má mnohdy pocit, jako kdyby tam stál vedle něj v době pořízení každého snímku, nemyslíte?

A jeho odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" zní:

Ten nejvýznamnější krok, který jsem jako fotograf udělal bylo obohacení mé fotografické tvorby o video. Jsem vypravěč a stejně i přistupuji k fotografování - usiluji o vyprávění příběhů obrazem. Přidání videa do mé vypravěčské sady nástrojů ze mě tedy okamžitě vytvořilo více efektivního vypravěče.

Nebylo to však pouze přidáním dalších vrstev, což video umožnuje, ale i přinutěním se k přehodnocení vlastního přístupu k tvorbě fotografií obecně. Samotný akt natáčení videa je neodmyslitelně jiný, než tvorba fotek, protože tě nutí myslet jinak. Osobně, když fotím, mám tendenci pracovat intuitivně, což také znamená, že reaguji různě a někdy útržkovitě. Točení videa mi však pomohlo zpomalit a začít, kromě sledování, co se děje, očekávat i co se brzy stane, abych u toho mohl být a připraven.

To je jedna ze zásad pro točení dobrého videa, která mě také dovedla ke skutečné změně mého přístupu k focení. Navíc zahrnutí videa do příběhu staví v otázku samotnou roli fotografií a díky tomu jsem začal uvažovat nad tím, v čem je fotografování nejlepší. Nakonec jsem došel k tomu, že fotografie je skvělá pro zachycování momentu a sdělování emocí, kromě jiných věcí, což také změnilo, na co se při focení soustředím.

Věřím, že takové přehodnocení bylo kritické pro vytvoření mého stylu.

Více informací a povedených fotografií naleznete na galenclarke.com.


the-best-foto-thing-odcloneno.png

After a short break last week we're back again with our THE BEST FOTO "THING" project in which some of the best photographers in the world share their advice/answer to our one and only photography question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" I feel grateful for being able to share some of the best things a photographer can learn with you on a weekly basis. Last time a photographer ANGELA BACON-KIDWELL shared her wonderful answer with us and today I would love to introduce you to another great photographer Galen Clarke:

GALEN CLARKEis a professional multimedia journalist and photographer working as a freelancer currently based in Denver, Colorado. He received his formal education at the University of North Carolina in Chapel Hill and besides many other projects and experiences he was present at the birth of The National, daily news, in Abu Dhabi, UAE and his love for stories has already took him around the world from South America to Africa, Middle East and Asia. 

© Galen Clarke

© Galen Clarke

In Galen's portfolio we can find his travel photographs, portraits and work he's done for editorial however one can easily spot his eye and soul in all the photographs. He's got a big heart, loves people and tells their stories through amazing photographs and video. One can almost feel like he or she's standing with him over there looking into the eyes of people from all around the world.

And his answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

The most influential step I took as a photographer was to branch out of still photography and start incorporating motion in my work. I'm a storyteller and I approach photography in that way, striving to tell stories visually.

Adding video to my storytelling toolbox instantly made me a more effective storyteller. And not just by adding all the extra layers of depth to a story as video does, but also by forcing me to rethink my approach to shooting as a whole. The actual act of shooting video is inherently different from shooting stills in such a way that forces you to think differently.

I have a tendency to work intuitively when I'm photographing but that also means I tend to be more reactive. Shooting video helped me slow down and become more observant with an eye to predict what's about to happen so that I can be there ready for when it does. That's a must for shooting good video, but it also lead to real change in the way I approach stills. Adding video to a story also calls the role of still photography into question, and caused me to think more critically about what photography is best at.

The answer I arrived at was capturing moments and conveying emotion, among other things, so in that way it also changed what I look for in a situation. I believe that kind of rethinking was critical to developing my style.

For more information and amazing photographs please visit galenclarke.com.