INTERVIEW: fotografka Olga Valeska - když jsem začala s fotografováním, byla jsem osamělá...

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-01.jpg

Staroměstské a mnoho dalších náměstí ve městech na mnoha místech České republiky i na Slovensku se pyšní čerstvě přivezeným zeleným stromem s ozdobami a světýlky, které přinášejí radost do života nejen dětem, ale i dospělým. Doufám, že si užíváte večerní procházky s teplým nápojem v jedné a fotoaparátem v ruce druhé ve společnosti přátel a kamarádů, ať už jste kdekoliv a zároveň vás vítám u dalšího pondělního interview s kreativní fotografkou. Její specializace je netradiční fashion fotografie a já sám se už nemohu dočkat, co se dozvím...

olga-valeska.png

OLGA VALESKA je jednadvacetiletá fotografka z Francie, která se od útlého dětství vydávala do tajemných míst své fantazie a do dnešního dne objevuje svět skrz své fine art a fasion fotografie. Autoportrét však není její jedinou aktivitou, a tak ji mnohdy můžeme vidět s fotoaparátem v ruce před modelkami, s nimiž tvoří dechberoucí fotografie pro jejich portfolio či pro jiné klienty.

Dovol mi, abych tě přivítal na odcloněno.com, blogu o fotografování nejen pro fotografy. Vždy mezi námi moc rád vidím talentované fotografky s úžasnou tvorbou, jako je tvoje. Jak jsi se vlastně dostala k fotografování?

Úplně náhodou, Nikdy jsem si nepředstavovala, ani nesnila o tom, že bych byla fotografkou. Když jsem byla malá, fascinovalo mě kreslení, psaní, malování, modelování, …, a protože jsem se dostala k “novým technologiím” relativně pozdě, až pak jsem objevila fotografování.

A tehdy jsi se do focení zamilovala?

Upřímně?

Samozřejmě. :)

Zpočátku mě to vůbec nebavilo. Odrazovala mě technická stránka tvorby fotografií a neuvědomovala jsem si, že by fotografování mohlo být skutečnou formou umění.

Jak to?

Protože fotografie nemůže jaksi vytvořit vše a z velké části nezávisí pouze na umělci. Kreslení pro mě tedy bylo mnohem více osobní, než fotografování.

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-02.jpg

Co tě tedy přivedlo zpět k tvorbě fotografií?

Nebylo to ze vteřiny na vteřinu, ale přišlo to postupně. Dva roky zpátky jsem začala být nespokojená s faktem, že kreslení a psaní mi nestačilo pro to, abych vyplnila prázdnotu, jíž jsem uvnitř sebe sama pociťovala. Trochu mě štvaly slova, neboť tvary a barvy mi jsou mnohem příjemnější a podobně mě frustrovalo i kreslení, neboť jsem se nemohla dostat do svého světa snů okamžitě. Oběma chybělo to, co mi nabízí fotografování: tvorbu kostýmů, doplňků, kreativní úpravu a hru s makeupem či vlasy a stavbu různých scén. Jakmile jsem si před rokem a půl uvědomila, že focení je schopno spojit všechny tyto mé vášně v jednu, zamilovala jsem se.

Jaké věci, případně jací lidé, bys řekla, že tě jako umělkyni ovlivňují?

Můj svět a mé sny. Často říkám, že fotografování je médium jako každé jiné a že můj svět by stále existoval, i kdybych nefotografovala. Vždy jsem však cítila touhu po úniku do vlastního světa, který spojuje všechny mé vášně, aspirace a ideály.

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-03.jpg

Děláš v současné době něco, aby ses jako fotografka neustále zlepšovala?

Abych byla upřímná, ani ne. Sice trávím o mnoho víc času sněním, tvornou scén, kostýmů, vzhledů apod., avšak fotografování samo o sobě je pro mě pouze možnost spojení všeho dohromady. Nakonec veškerá práce, která byla vykonána před stiskem spouště je to, o čem má tvorba je.

Živíš se v současnosti fotografováním?

Před rokem jsem se dostala do poptávky a stále více klientů mě začalo oslovovat, což mě vedlo k tomu, abych se nad focením zamyslela vážněji. Je tomu již 8 měsíců, co se pro mě fotografování začalo stávat stále vážnějším businessem, nicméně zatím ještě vedle tvorby fotografií chodím do školy a studuji literaturu. Později tento rok se však dozvím, co bude dál...

Co tě přivedlo do světa autoportrétní fotografie?

Zprvu z nedostatku a pak i chuti pro samotu. Když jsem začala s fotografováním, byla jsem osamělá, snila jsem o extravagantních inscenacích, ale neměla jsem k dispozici žádné modelky. Navíc má inspirace je vcelku nepředpokládatelná a nerada jsem závislá na druhých. Moje tvorba je velmi osobní a někdy je složité sdílet tento proces s ostatními, neboť ráda cestuji napříč svými sny a stavím se do hlavní role mých představ... ráda tvořím fotografie, které by mohly být vzpomínkami na všechny sny, které jsem kdy mohla snít.

Když tvoříš jeden ze svých autoportrétů, jak se přitom vidíš?

Nesnažím se o tvorbu svého portrétu. Když se dívám na své fotografie, nepřipadá mi, že se dívám sama na sebe, ale spíše na někoho, koho jsem při fotografování vytvořila - jakousi imaginární kamarádku. Nemám ráda narcisismus. Raději vyprávím příběhy a nerada bych se předváděla a mluvila jenom sama o sobě, třebaže příběhy, jež vyprávím, o mně mnohé prozrazují.

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-05.jpg

Při pohledu na tvé fotografie vidím velmi komplexní snímky, které se mi moc líbí. Kolik práce a příprav takové fotografie vyžadují?

Mně nepřipadají moc komplexní, jelikož odráźí mé já. Vše k sobě přichází přirozeně a já nemám pocit, že bych pracovala, i když někdy připravuji jednu scénu i několik dní. Někdy potřebuji od začátku do konce pět minut a jindy nechávám svou představu dozrát několik týdnů a pak ji za den nafotím. Má inspirace je nepředvídatelná. Navíc někdy tvořím, aniž bych fotografovala a svůj čas trávím šitím kostýmů či vytvářením nějaké scény jenom tak pro zábavu. Nedělám to jenom pro fotografie, ale pro radost ze života.

Tvoříš tedy všechno sama, nebo jsou situace, kdy máš kolem sebe tým lidí?

Pracuji sama, což je v podstatě součást mého uměleckého života. Když tvořím pro klienty, makeup, šaty, kostýmy, celá scéna, rekvizity, … vše je moje práce. Nerada deleguji, neboť se snažím o tvorbu fotografií, jež jsou ryze osobní.

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-06.jpg

Atmosféra a oči jsou často jedny z nejdůležitějších součástí dobré portrétní fotografie, na co by si ještě fotograf měl dát pozor, když tvoří portrétní a autoportrétní fotografie?

Nemyslím si, že existuje nějaký obecný recept na úspěšnou autoportrétní, portrétní či jinou fotografii. Vše je ryze subjektivní! Někdy lidé řeknou, že jeden fotograf je dobrý a druhý špatný... podle čeho však mohou soudit?

Dobrá otázka.

Abych se však vrátila k tvé otázce. Pro mě je důležité, aby se fotograf neomezoval touhou po vystavování fyzické krásy modelky, neboť je to kluzká cesta k povrchnosti. Já osobně se snažím o to, abych ukázala vnitřní svět modelky, jíž mám před sebou, zatímco vítám diváky v mém světě a když tvořím autoportrét, má snaha směřuje k vyprávění příběhu a od přílišného předvádění se.

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-07.jpg

Předpokládám, že stiskneš spoušť svého fotoaparátu vícekrát než jednou, když fotografuješ jednu scénu. Podle čeho pak vybíráš tu nejlepší fotografii?

Samozřejmě, i když poslední dobou se snažím být schopna vytvořit pouze jeden snímek a být hotova, jako bych malovala obraz. Nemám ráda série fotografií, neboť ty pro mě ztrácí tajemnost. Série vysvětluje a jedna fotka navrhuje. Já mám ráda náznak.

olga-valeska-fashion-fotografie-odcloneno-rozhovor-08.jpg

Jak se rozhoduješ, jestli je fotorgrafii lepší ponechat v barvě a nebo ji převést do B&W?

Je to v podstatě podvědomá volba, nicméně obvykle vím hned, co je to správné rozhodnutí. Když jsem začala fotografovat, fotila jsem pouze černobíle, neboť mě hluboce ovlivnily filmy 20., 30., a 40. let minulého století. Pak jsem si však uvědomila, že to bylo pro mě příliš “jednoduché”. V dnešní době se moc rychle schováváme za B&W provedením, neboť dodává fotografii styl ve formě “starodávného” pocitu. Barevné fotografie jsou v mých očích mnohem více komplexní. Ne vždy se k sobě barvy hodí a může být náročné fotit v barvě, v tom mi však pomahá studium barev a objevuji tak i svůj vlastní styl.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešní fasion a autoportrétní fotografky? Více najdete na: 500pxaolga-valeska.com.

© Copyright Olga Valeska 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.